Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, üyeliği düşürülen CHP”lä Faruk Bildirici’nin yerine seçim yapılmasına ilişkin yazıyı TBMM Başkanlığı’na gönderdi. Ancak AKP içinde yöntem ve Bildirici’nin üyeliğinin düşürülmesi gerekçeleriyle ilgili tartışma yaşandığı iddia edildi.

‘ÜYEYİ MECLİS SEÇMİŞTİ…’

Bazı AKP yöneticilerinin, RTÜK Yasası’nda üyelikten düşürmeye ilişkin düzenleme olsa da bunun tartışıldığına dikkat çekerek, “Meclis’in seçtiği üyeyi kurul düşürüyor. Yöntem olarak biraz tuhaf bir durum. Kötü niyetli düşünülürse sürekli üye düşürülebilir gibi bir durum ortaya çıkabilir” görüşünü dile getirdi.

AKP YÖNETİMİ: GEREKÇE TARTIŞMALI

Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre yöntem kadar Bildirici’nin üyeliğinin düşürülmesiyle ilgili gerekçelerin de tartışmalı olduğunu söylediği parti yöneticilerinin, “Hukuki gerekçeleri sağlam mıdır, çok da kesin değil. Yasaya göre ‘hukuken geçerlidir’ diyebilirsiniz, ya da tam tersini söyleyebilirsiniz. İki türlü de okunabilecek bir durum var ortada” değerlendirmesini yaptığı aktarıldı

‘ACABA NASIL ANLATTILAR AMA ERDOĞAN’IN SÖZÜ TALİMAT DEĞİL’

AKP yöneticilerinin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a Bildirici’nin üyeliğinin düşürülmesinden önce bilgi verilip verilmediği konusunda “Birileri sunmuştur, ama acaba nasıl anlattı olayları. Hikaye etme biçimi var bir de. Cumhurbaşkanı bilmez ki ne olduğunu. ‘Hukuk neyi gerektiriyorsa onu yapın’ demiş olabilir, ama bu da bir talimat değildir” dedikleri ifade edildi.

YARGIYI BEKLEME EĞİLİMİ

Yapılacak yeni seçimle ilgili olarak henüz TBMM Başkanlığı’ndan bir yazı gelmediğine dikkat çeken AKP yöneticileri, Bildirici’nin kurulun kararıyla ilgili olarak ‘yürütme durdurma’ istemiyle yargıya başvurduğunu hatırlatarak, bu sürecin beklenmesinin doğru olacağını düşündükleri belirtildi.

NE OLMUŞTU?

CHP kontenjanından RTÜK üyesi seçilen Faruk Bildirici, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in TÜRKSAT ve Basın İlan Kurumu yönetim kurullarına üyeliği bulunduğunu açıklamış, RTÜK yasasına işaret ederek üyeliklerin ‘etik ve yasa dışı’ olduğunu ifade etmişti. RTÜK’teki eleştirileriyle bilinen Bildirici, Şahin'in “RTÜK'teki görevlerinden çekilmiş sayılması” için TBMM ve RTÜK Başkanlığı’na dilekçe vererek, gereğinin yapılmasını talep etmişti.

Daha sonra RTÜK Üst Kurulu, AKP kontenjanından seçilen başkan Ebubekir Şahin'in talimatıyla Faruk Bildirici'nin üyelikten çıkarılması için olağanüstü toplanmıştı. Bildirici'nin “Tarafsızlığı zedelendiği için üyeliği düşürülmeli” gerekçesiyle görüş bildirilerek üyeliği düşürülmüştü.

Üyeliğinin düşürülmesi hakkında yürütmenin durdurulması ve iptal edilmesi istemiyle mahkemeye başvuran Bildirici, dilekçesinde RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'in kendisi hakkındaki adımın kin ve garez saikiyle yapıldığını ifade etmişti.

Bildirici ayrıca üyeliğinin düşürülmesine gerekçe olarak ileri sürülen iddialarla ilgili savunmasının alınmadan işlem yapıldığı söylemişti.

(HABER MERKEZİ)