Almanya'dan Türkiye'ye: S-400 kararını gözden geçirinArtı Gerçek

'Amerikan yaptırımları ne Türkiye'nin ne de NATO'nun çıkarına olabilir.'


Almanya, S-400 füze savunma sistemlerinin alımı konusunda Türkiye'yi uyardı. Hükümet sözcü vekili Ulrike Demmer, "Alman hükümeti, Türkiye'nin kararını transatlantik ittifaktaki konumu çerçevesinde bir kez daha gözden geçirmesinden memnuniyet duyacaktır" dedi.

Demmer, Rusya ile Türkiye arasında imzalanan S-400 anlaşmasının NATO içinde de "sürekli ve hararetli bir şekilde tartışılan bir konu" olduğunu belirterek, ayrıca Rus silah sistemlerinin ithal edilmesinin Türkiye'ye yönelik Amerikan yaptırımlarını devreye sokabileceğini hatırlattı. Demmer, "Bu da ne Türkiye'nin ne de NATO'nun çıkarına olabilir" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan son olarak S-400'ler konusunda yaptığı açıklamada ABD'nin yaptırım tehditlerine rağmen geri adım atmayacaklarını belirterek, "Türkiye S-400 savunma sistemlerini alacaktır demiyorum, almıştır. Biz bu işi bitirdik. İnşallah önümüzdeki ay da bu sistemin ülkemize teslimi yapılacaktır" demişti. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da ABD'nin yürürlüğe sokmakla tehdit ettiği yaptırımlara karşı Türkiye'nin atacağı adımlar olduğunu söylemişti. (Kaynak: Deutsche Welle Türkçe)

BAĞLANTILI HABERLER