Çankaya Belediyesi tarafından parkta bulunan 36 akkavak, 8 saplı meşe, 1 geyikdikeni ve 2 doğu mazısı olmak üzere 47 ağaç, yerden 2-13 metre yükseklikten gövdeleriyle kesildi. Belediye “Kuruyan ağaçlar insanların üzerine düşüyor” ve “Ağaçları güçlendirme budaması yaptık” savunması yapsa da geçen sürede özellikle kuğuların bulunduğu havuzun etrafındaki çoğu akkavak ve saplı meşe ağacı tekrar yeşermedi. Yeşeren ağaçlar ise eski halini almadı. Birçok bankın üzerine gölge düşmeyen parkta ağaçların çoğu kurudu. 
 
'BİR DAHA ESKİ HALİNE GELMEZ'

Mezopotamya Ajansı'ndan (MA) Zemo Ağgöz'e konuşan Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyesi Orman Mühendisi Ahmet Demirtaş, daha önceki uyarılarını hatırlatarak şöyle dedi:
 
"Bu park, içinde 80-90 yaşlarında çok yaşlı ağaçların olduğu bir park. Ağaçların budamadan önceki halini düşünecek olursak yere hiç güneş değmeyen, buraya gelen herkesin rahat serin bir ortamda barındıran bir parktı. Dolayısıyla Ankara’da herkesin bir şekilde bu parka yolu düşer. Böyle bir budama olmaz. ‘Bu ağaçların bir kısmı yeşerse bile eski durumuna gelmez, burayı tekrar gölgelemez’ demiştik. Gelmedi."

YANLIŞ BUDAMA

 Ağaçların sağlık durumu gözetilmeden yanlış bir şekilde budama adı altında doğrandığına vurgu yapan Demirtaş, “Burada sadece akkavaklar değil, saplı meşeler de doğrandı. Ankara’daki parklarda bulunan en güzel saplı meşeler buradaydı ve şuan iki tanesi kurumuş. Ağaçlar incelenmeden, belli bir yükseklikten kesildi ve sonuç bugün ortada. Çok sayıda akkavak, saplı meşe ağacı kurudu ve bir daha yeşermesi olanaklı değil. Ancak o dönem gerekenler yapılıp ağaçlar tek tek incelenseydi, kuruyan ağaçlar da yaşatılabilirdi” ifadelerini kullandı. 
  
Söz konusu budamanın belediyenin “sorumsuzluk ve bilgisizliğinden” kaynaklandığını kaydeden Demirtaş, “Doğru diyerek çok yanlışlar yapıp zarar veriyorlar. Kuğulu Park bu örneklerden biri. Ağacın biyolojik ve yapısal özelliklerini bilmezseniz, yaprağını, gövdesini, kökünü bilmezseniz yarım yamalak bilgilerle iş yapabilirsiniz. Burada bu yapıldı. Belediye o zaman bu ağaçlara güçlendirme budaması yaptıklarını köklerinin güçleneceğini açıklamıştı. Ama gördüğünüz gibi bu ağaçların kökleri o kadar güçlenmiş ki ağaç kuruyor!” yorumunu yaptı.

'KURUMUŞ AĞAÇLARIN ÜZERİNE KUĞU ÇİZİLECEK' İDDİASI

Demirtaş, “Kurumuş ağaçların üzerine kuğu resmi çizilecek” iddiasına ilişkin de, “Kurumuş ağacın üzerine güzel kabartmalar çizilebilir ya da yontu haline getirilebilir. Güzel görünebilir belki ama onu yapacaksa bile belediye önce ‘Şu tarihte burada yanlış bir uygulama yaptık, ağaçlar kurudu ama kuruyan ağaçları da böyle değerlendirdik’ demeli" dedi.

MA'nın kuruyan ağaçların durumuna dair bilgi edinmeye çalıştığı zabıta ekibi, “Bu ağaçlar artık yeşermez, bunların üzerine belediye kuğu çizecek” bilgisi verirken. Çankaya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nden ise “Parka dair bir çalışmamız yok” cevabıyla iddiaları reddetti.