'Arınç'ın damadını Ergenekon'un gizli tanığı yaktı'Artı Gerçek

Bülent Arınç'ın tutuklanan damadı Ekrem Yeter'in 'mahrem abi' olduğu ve eski bir savcının aleyhinde ifade verdiği belirtildi


GÜNCEL-  Ergenekon davası döneminde gizli tanık olarak ifade veren eski İliç savcısı Bayram Bozkurt'un ve "Lagos" isimli bir gizli tanığın, Başbakan eski Yardımcısı Bülent Arınç'ın tutuklanan damadı Ekrem Yeter aleyhine ifade verdiği belirtildi.

Sözcü'den Asuman Aranca'nın haberine, Yeter, Gülen soruşturması içinde "FETÖ imamı" olmakla suçlanıyor. Gazete, Yeter'in soruşturmada "mahrem abi" olduğunu itiraf ettiğini ve aleyhine tanıklık eden Bozkurt'u tanımadığını söylediğini yazdı.

Yeter'in sorguda söylediği iddia edilen sözler şöyle:

Bir dönem USAF isimli derneğin başkanlığını yaptım. Bu derneğin içinde Fetullah Gülen'e yakın kişiler de vardı. Üyeler tarafından bana başkanlık görevi teklif edildi. Ben de kabul ettim. Bu derneğin faaliyeti o zaman devlet tarafından da destekleniyordu. 17-25 Aralık sürecinde dernek içerisinde tartışma çıktı. ‘Hükümetin yanında mı olacağız, yoksa cemaatin yanında mı yer alınacağız? şeklinde. Ben, devletimizin yanında yer almamız gerektiğini söyledim.

KAYINPEDERİME SORDUM

USAF başkanlığını kayınpederim olan Bülent Arınç'a sordum. Bana böyle bir sivil toplum örgütünün başında bulunmamın faydalı olacağını söyledi. Ben de bu duygu ile kabul ettim.

BANK ASYA'YA PARA YATIRDIM

Savcılık sorgusunda, “Hayatımın hiçbir döneminde FETÖ örgütü içinde yer almadım” diyen Yeter, mahkeme sorgusunda ise 2005-2006 yıllarında açılmış Bank Asya hesabı bulunduğunu belirterek, “2014'te çocuğumu sünnet ettirdim. Buradan gelen paraları tam hatırlayamadığım bir tarihte Bank Asya'ya yatırdım” dedi.

 ‘KENECİ' SAVCI HER DÖNEMİN İTİRAFÇISI

Ekrem Yeter'in tutuklanmasına neden olan ifadeyi veren Bayram Bozkurt daha önce, “rüşvet aldığı” iddiasıyla hakkında soruşturma açılınca Erzincan Ergenekon Davası'nda ‘Efe' adıyla gizli tanık olmuştu.

Eski Savcı Bozkurt, Ergenekon soruşturması sırasında “arabama kene koyarak beni öldürmeye çalıştılar” demesiyle de gündeme gelmişti. 2009'da “İrtica ile Mücadele Eylem Planını” uygulamaya koydukları iddiasıyla dönemin Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner ile 3. Ordu eski Komutanı Saldıray Berk'in de aralarında bulunduğu 14 sanığın yargılandığı Ergenekon davasında gizli tanık “Efe” olarak ifade verdiği gündeme gelmişti.

BAĞLANTILI HABERLER