HABER MERKEZİ- Savcılık, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın davasının düşürülmesi isteğine ağır suçlamalarla itiraz etti. Savcılık, Hakan Atilla'nın Rıza Sarraf'a koçluk yaptığını savundu ve söz konusu suç çarkının, ABD’nin İran'a uygulanan yaptırım yasalarından saklanması amacıyla tasarlandığı ve 'Türk hükümetinin bazı bakanlarına verilen rüşvetle' bu planın kolaylaştırıldığı iddia edildi.

Amerika'nın Sesi'nde yer alan habere göre, New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nde süren Rıza Sarraf davasında, geçtiğimiz Mart ayından beri tutuklu olarak yargılanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın davasının düşürülmesi konusunda hakim Richard Berman’ın savcılığa itiraz için verdiği süre dün doldu. Savcılıktan, Atilla’nın hakkındaki suçlamaların düşürülüp davasının sonlandırılmasıyla ilgili yaptığı başvuruya ağır suçlamalarla itiraz geldi.

Haberde şöyle denildi:

"Savcılık, verilen sürenin son gününde yaptığı 30 sayfalık itiraz başvurusunda, Atilla’nın davasının Sarraf’ın kurduğu dolandırıcılık çarkının doğrudan ve bilerek içinde yer aldığı gerekçesiyle dosyasının düşürülemeyeceğini bildirdi. Atilla’nın Sarraf’tan ayrı yargılanma talebinin de reddedilmesi gerektiğini savundu.

Atilla’nın, İran’a uygulanan ABD ambargosunun delinmesi için suç şebekesinin içinde olduğu için yabancı bir ülke vatandaşı bile olsa hakkında soruşturma başlatılıp ABD’de yargılanabileceği belirtildi.

Ağır suçlamaların yer aldığı itiraz başvurusu, New York Güney Bölgesi Başsavcı Vekili Joon H. Kim, Başsavcı Yardımcısı Michael D. Lockard, Sidhardha Kamaraju, David W. Denton, Jr ve Başsavcı Özel Yardımcısı Dean C. Sovolos imzasıyla mahkeme hakimi Berman’a sunuldu.

Savcılık tarafından yapılan son başvuruda “Türk Hükümetinin bakanlarına verilen rüşvetle suç örgütünün planları kolaylaştırıldı“ ifadesinde bakanların çoğul olarak kullanılması dikkat çekti.

Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan hakkında hazırlanan iddianamede, eski bakan, aldığı rüşvet karşılığında suç şebekesinin işinin kolaylaştırmakla suçlanmıştı.

'ATİLLA BİLEREK YARDIM ETTİ'

Atilla’nın, paravan şirketler aracılığıyla gerçekleştirdiği hileli işlemlerle oluşturduğu sahte belgelerle suç şebekesinin bir ortağı olduğu iddia edildi. Savcılık, Atilla’nın komploculara, işvereni Türkiye Halk Bankası A.Ş. aracılığıyla bilerek yardım ettiğini öne sürdü.

Savcılık bir kamu bankası olan Halkbank’ın bir taraftan ABD'yle normal ilişkilerini sürdürdüğünü, diğer taraftan da İran’ın milyarlarca dolarlık petrol gelirini elde etmesi için ilişkide bulunduğu kuruluşların işlemlerini kolaylaştırarak ikili oynadığını iddia etti.

‘PLANLAR BAKANLARA VERİLEN RÜŞVETLE KOLAYLAŞTIRILDI'

Kurulan bu suç çarkının, ABD’nin İran'a uygulanan yaptırım yasalarından saklanması amacıyla tasarlandığı ve Türk hükümetinin bazı bakanlarına verilen rüşvetle bu planın kolaylaştırıldığı iddia edildi.

İlgili yasalar ve yasal düzenlemeler çerçevesinde yapılan bu davranışların, Atilla'nın ABD tarafından kovuşturulmasına imkan veren bir suç unsuru olduğu yorumu yapıldı.

‘ABD YETKİLİLERİ KENDİSİNİ UYARMIŞTI'

Savcılık ayrıca İran’a uygulanan Amerikan ambargosunun delindiğine yönelik belge ve delillerin ele geçmesi sonrasında o dönem çalıştığı Halkbank’ta bu işlemlerden sorumlu müdür yardımcısı olan Atilla'yla ABD Hazine Bakanlığı yetkililerinin de temasa geçip kendisini şahsen uyardıklarını kaydetti.

‘SARRAF'A KOÇLUK YAPTI’

İtiraz dilekçesinde Atilla’nın ambargoyu delmek için kurulan suç şebekesinde aktif bir rol oynadığı belirtilerek, “Atilla konuyu soruşturan Amerikan Hazine Bakanlığı yetkililerini yanıltıp yanlış yönlendirmiştir. Atilla’nın ayrıca kurulan bu suç şebekesinde Sarraf’a sahte belgelerin hazırlanması konusunda koçluk yapmıştır. Bu suç şebekesinin toplantılarına katılmıştır,” denildi.

İtiraz dilekçesinde sıralanan gerekçelerle Atilla’nın davasının düşürülemeyeceği ve Sarraf’ tan ayrı bir şekilde yargılanamayacağı kaydedildi."