Yunanistan'ın başkenti Atina'nın kuzeyinde dün çıkan yangın henüz kontrol altına alınamadı. Yangının çok geniş bir alana yayılması nedeniyle Atina'nın üzerini duman kaplarken, sıcak hava dalgasına rağmen halka evden çıkmama çağrısı yapıldı.

Parnitha Dağı'nın eteklerindeki Varipombi banliyösünde çıkan yangına gece boyunca 500'den fazla itfaiyecinin, dokuz helikopterin ve beş uçağın müdahale ettiği belirtilirken, yangını söndürme çalışmalarına polis ve askerin de katıldığı kaydedildi. Reuters'ın aktardığı habere göre bir itfaiye görevlisi, "Yangın hâlâ sürüyor, çapı çok geniş ve ısı yükü çok yüksek" dedi.
Yangın dün, Atina'nın 20 kilometre kuzeyindeki Varipombi'ye çıkmış, yüksek sıcaklık, düşük nem ve rüzgar nedeniyle hızla yakındaki kasabalara ve evlere sıçramıştı.

YUNAN İTFAİYESİNDEN AÇIKLAMA: ÇOK SAYIDA EV VE ARAÇ KÜLE DÖNDÜ

Yunan İtfaiye Teşkilatı yetkilileri, Varipombi'de dün öğleden sonra çıkan ve kısa sürede geniş bir alana yayılan yangını söndürme çalışmalarının aralıksız devam ettiğini, kontrol altına alınan bazı yerlerde yeniden alevlenmeler yaşandığını aktardı. Bölgede ilk belirlemelere göre, on binlerce dönümlük ormanlık arazi, çok sayıda ev ve aracın kül olduğu bildirildi.
BAŞBAKAN MİÇOTAKİS BÖLGEDE İNCELEME YAPTI

Başbakan Kiryakos Miçotakis, Varipombi'de zor bir yangınla mücadele edildiğini belirterek, itfaiye ekiplerinin önemli bir iş çıkardığını söyledi. Yangın bölgesine giderek incelemelerde bulunan Miçotakis, burada yaptığı açıklamada, yangın riskini artıran sıcak hava dalgasının ileriki günlerde devam edeceğini belirterek, devlet mekanizması ve vatandaşlara tedbiri elden bırakmamaları çağrısında bulundu.
ATİNA'DA HAVA KİRLİLİĞİ OLUŞTU: MECBUR OLMADIKÇA SOKAĞA ÇIKMAYIN

Varipombi bölgesinde gece boyunca devam eden orman yangını nedeniyle oluşan dumanın Atina semalarına kadar ulaşması üzerine, özellikle kuzey bölgelerde yaşayan vatandaşlara mecbur olmadıkça sokağa çıkmama uyarısı yapıldı.

Atina Rasathanesi'nden yapılan açıklamada, başkent Atina'nın yer aldığı Attika bölgesinin birçok yerinde yoğun duman sebebiyle tehlikeli derecede hava kirliliği oluştuğu belirtilerek, vatandaşlara evlerinin kapı ve pencerelerini kapatmaları, mecbur kalmadıkça evlerinden çıkmamaları çağrısında bulunuldu. Dışarı çıkmak zorunda olanların ise N95 tipi özel maske kullanmaları istenildi.
ATİNA-SELANİK OTOYOLU KAPANDI, TREN SEFERLERİ DURDURULDU, ELEKTRİKLER KESİLDİ

Yunan basınındaki haberlerde, yangın nedeniyle Atina-Selanik otoyolunun kapandığı, Atina'dan Selanik ve Eğriboz Yarımadası'na tren seferlerinin de durdurulduğu belirtildi. Yangında yüksek enerji nakil hatlarında meydana gelen hasar ve sıcak havanın etkisiyle artan elektrik talebi sebebiyle Atina'nın bazı semtlerinde elektrik kesintileri olduğu kaydedildi.
Çevre Bakanı Kostas Skrekas, Yunan televizyonlarına yaptığı açıklamada, son günlerde artan yoğun elektrik talebinin, Türkiye ve Bulgaristan'dan ihraç edilen elektrikle karşılandığını aktardı.

ÇEVRE BAKANI: ELEKTRİKLİ MUTFAK ALETLERİ VE KLİMA KULLANIMINDA ÖLÇÜLÜ DAVRANIN

Skrekas, yangında enerji hatlarında oluşan hasarın düzeltilmesi için çalışmaların devam ettiğini ifade ederek, vatandaşlara elektrikli mutfak aletleri ve klima kullanımında ölçülü davranılması çağrısında bulundu.

LİMNİ’DE 20 BİN DÖNÜMLÜK ORMANLIK ARAZİ VE 150 EV YANDI

Öte yandan, Eğriboz Yarımadası'nda Elemnion Belediyesi’ne bağlı Limni Köyü yakınlarında dün öğleden sonra çıkan ve gece boyunca devam eden orman yangınında, en az 20 bin dönümlük ormanlık arazi ve 150 evin yandığı bildirildi.
ELİMNİON BELEDİYESİ’NDE ACİL DURUM ÇAĞRISI

Orta Yunanistan Eyalet Başkanı Fanis Spanos, itfaiye ekiplerinin çabalarına rağmen yangının büyüdüğünü ve kontrolden çıktığını vurgulayarak, Elimnion Belediyesinde acil durum ilan edilmesi çağrısında bulundu.

Ülkenin kuzey kesiminde yer alan Kozani, Grevena ile Rodos Adası, İstanköy Adası ve Mora Yarımadası'ndaki Messinia bölgesindeki yangınlara da havadan ve karadan yapılan müdahalelerin devam ettiği aktarıldı.

SICAKLIK REKORU

Sıcak hava dalgasının etkisi altındaki Yunanistan'da dün, Selanik yakınlarındaki Langadas'da hava sıcaklığının 47.1 dereceye yükselmesiyle rekor kırıldığı belirtiliyor.