Avrupa Parlamentosu'nda 'Türkiye cezalandırılsın' çağrısıArtı Gerçek

Avrupa Parlamentosu’nda bir basın toplantısı düzenleyen İlham Ehmed, Türkiye'ye karşı uluslararası toplumu sorumluluğa çağırdı.


Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Yürütme Kurulu Başkanı İlham Ehmed, Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen bir toplantıda konuştu. Ehmed, Kuzey Suriye harekâtı nedeniyle Türkiye’nin cezalandırılmasını istedi.

Avrupa Parlamentosu’nda bir basın toplantısı düzenleyen İlham Ehmed, Türkiye'ye karşı uluslararası toplumu sorumluluğa çağırdı.

IŞİD'e karşı savaşırken 11 bin kişinin hayatını kaybettiğini ve 25 bin kişinin yaralandığını belirten Ehmed, “IŞİD'in yeniden kendisini örgütleme ihtimali var” diye uyardı.

ABD’nin taahhütlerine sahip çıkmadığını belirten Ehmed, Avrupa Birliği ve BM Güvenlik Konseyi’ni “uçuşa yasak bölge kurmaya ve Türkiye’yi uluslararası hukuku ihlalden ve Suriyelilere topraklarını göç etmeye zorlamaktan cezalandırmaya” çağırdı.

“Acil eyleme” ihtiyaç olduğunu belirten Ehmed, tepkilerden memnun olduklarını ancak Türkiye’nin geri çekilmesinin sağlanması ve yaptırımlar uygulanması gerektiğini kaydetti. Ehmed, “Türkiye bu yaptıklarından dolayı cezalandırılsın” dedi.

Ehmed, Suriye yönetiminin de "Türkiye işgaline karşı açık tutum” alması gerektiğini de belirtti.

MSD Eşbaşkanı Riyad Derar da toplantıda konuştu. Derar, tutuklu IŞİD'lilerin çok tehlikeli olduğunu ve cezaevlerinde isyan edebileceğini söyleyerek, cezaevlerini korumak için desteğe ihtiyaçlarının olduğunu belirtti. (HABER MERKEZİ)
 

BAĞLANTILI HABERLER