Tasmanya'nın ücra batı yakasında etrafı kayalarla çevreli kumluk sığ sularında mahsur kalan pilot balinaların sayısının 270’den çok daha fazla olduğu tespit edildi. Daha çok pilot balinanın ölü bulunmasıyla birlikte mahsur kalan balina sayısının yaklaşık olarak 500 olduğu tahmin edilirken, ülke tarihinde en büyük toplu kıyıya vurma olayı olarak kayıtlara geçti.

Tasmanya adasının uzak batı kıyısındaki Strahan kasabası yakınlarında pazartesi günü bulunan 270 pilot balinanın kurtarma çalışmaları devam ederken, bugün havadan yapılan çekimlerde söz konusu bölgenin güneyinde 200 balinanın daha mahsur kaldığı belirtildi.

Kurtarma ekibi AFP'ye yaptığı açıklamada, tüm kurtarma çabalarına rağmen daha çok balinanın öldüğünü belirtti.

Tasmanya Parklar ve Vahşi Yaşam Servisi yöneticisi Nic Deka, "Havadan bakınca kurtarılmalarını sağlayacak şartlar yok gibiydi. Çoğu ölmüş gibi gözüküyordu" dedi.

​"Şu an elimizde daha doğru bir sayı var ve 380 balinanın öldüğünü doğrulayabiliriz" ifadesini kullanan Deka, “30’u daha hayatta ve iyi haber de 50’sini kurtardık” diye ekledi.

Daha iyi bir değerlendirme için bölgeye bir teknenin ve ekibin gönderileceğini anlatan Deka, ilk tespit edilen sürüden 30 balinanın okyanusa götürüldüğünü ancak birkaçının tekrar karaya oturduğunu söyledi.'DAHA FAZLASINI KURTARMAYI BEKLEMİYORUZ'

"Zaman geçtikçe, daha çok yoruluyorlar ve hayatta kalma şansları azalıyor" diyen Deka, "Daha fazlasını kurtarmayı beklemiyoruz ancak biz daha çok cesetlere ne yapacağımızı düşünüyoruz" diye konuştu.

BİR GİZEM OLARAK İLGİ ÇEKİYOR

Dünya tarihinde de en büyük kıyıya vurma olaylarından biri olan bu olay, bilim insanları için bir gizem olarak ilgi çekmeye devam ediyor.

Southern Cross Üniversitesi Balina Araştırma Grubu’ndaki Prof. Peter Harrison,  “Kesinlikle büyük bir olay ve bu kadar çok balinayı kaybediyorsak da ciddi bir endişe kaynağı" diyerek, şunları söyledi:

" Genel olarak bu kıyıya vurma olayı gibi onları kötü durumlardayken görüyoruz. Kesinlikle Avustralya sularındaki bu balinaları anlamak için araştırmaya daha çok ihtiyaç var."

ÖNCEKİ EN BÜYÜK OLAY 1934'TE GERÇEKLEŞTİ

Avustralya'da toplu kıyıya vurma olaylarının yüzde 80'i Tasmanya Adası'nda  meydana gelirken, adada en büyük kıyıya vurma olayı 294 pilot balinayla 1935'te olmuştu. Bir sonraki en büyük kıyıya vurma olayı ise 200 balinayla 2009'daydı.