MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin haftalık Meclis grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Elazığ'da ailesinin zoruyla kaldığı cemaat yurdundaki baskılara dayanamayıp yaşamına son veren tıp fakültesi öğrencisi Enes Kara'ya ilişkin konuşan Bahçeli "Tasvip edilemez, Allah'ın verdiği canı kimse alamaz" ifadelerini kullandı. Kara'nın intiharının siyasi olarak istismar edildiğini savunan Bahçeli, bu nedenle cemaat yurtlarının hedef alınmasına tepki gösterdi. "Cemaat ve tarikatlar bir realitedir ve hayatın olağan akışı içinde var olmaya devam edecektir" diyen Bahçeli, ayrıca şarkı sözleri nedeniyle iktidara yakın medya tarafından hedef gösterilen ünlü sanatçı Sezen Aksu'yu da "Serçeysen serçeliğini bil" ifadeleriyle hedef aldı. Tutuklu iş insanı Osman Kavala'ya ilişkin de konuşan MHP lideri, Gezi Davası'na katılan CHP'lileri de hedef gösterdi.   

Konuşmasında zamlara karşı yapılan protestolarla gündeme gelen Kazakistan’a ilişkin açıklamalarla başlayan MHP lideri “Bir süredir Kazakistan'ı hakimiyeti altına alan kaotik tablo çok şükür tesirini neredeyse kaybetmiştir. Endişeyle takip ettiğimiz iç çatışma ortamı sükut bulmuş, hayat normale dönmeye başlamıştır. Bundan ziyadesiyle memnun olduğumuzu belirtmek istiyorum” dedi.

“Ayrımız yoktur, gayrımız yoktur ama ortak hasmımız çoktur” diyen Bahçeli, Türk devletleri arasında askeri bir güvenlik anlaşması yapılmasını istedi, “Ülkelerimiz ayrı olabilir ama milletimiz aynıdır, adı da Türk milletidir” ifadelerini kullandı. Bahçeli, Kazakistan’a ilişkin şunları söyledi:

“Kazakistan'daki olayların önü alınmıştır fakat Türkiye de dahil olmak üzere öne çıkan ülkeler için tehditler her zaman muhtemeldir. Hazırlık ve uyanık olmak bir mükelefliyettir. Demokrasiyi işgal etmelerinin anahtarı olarak kullanıp toplum veya milletlerin varlık haklarına musallat olan emperyalist çevrelerin bundan sonra da boş durmayacağı kesindir. Soğuk savaş döneminin tarihi bir simetrisi yaşanmaktadır.”

IRAK TÜRKMENLERİ

Konuşmasında Irak’ta Türkmenlere yönelik düşmanlık yürütüldüğünü iddia eden Bahçeli, bunun insanlık suçu olduğunu belirterek ‘barbarlık’ olarak niteledi. Türkmenlerin yeni kurulacak hükümette görev almalarının tarihi ve siyasi bir mecburiyet olduğunu söyledi, “Irak Türkmenleri yok sayılamaz” dedi. Bahçeli, mezhep ayrımcılığını ise ‘tarihi bir yanlış’ olduğunu söyledi, “ilkellik” olarak değerlendirdi.

ENES KARA’NIN İNTİHARI

Bahçeli, Elazığ'da ailesinin zoruyla kaldığı cemaat yurdundaki baskılara dayanamayıp yaşamına son veren tıp fakültesi öğrencisi Enes Kara’nın intiharının ise siyasi ve ideolojik ön yargılarla istismar edildiğini savunarak, gencin yaşamına nasıl son verdiğini anlatması dikkat çekti. “Bahanesi ne olursa olsun, bir gencimizin girdiği ruhi bunalımdan çıkamayarak intihar etmesi bizleri derinden üzmüştür. Enes, öncesinde yayınladığı videoda ailesinin zoruyla bir cemaat yurdunda kaldığını ifade etmiştir. Bu elim intiharın ruh sağlığıyla ilgili detaylı görüş bildirecek değiliz. Ancak TBMM'ye sunduğumuz ruh sağlığıyla kanun teklifimizin bir an önce görüşülüp kabulünü bekliyor, ısrarla istiyoruz. İstismarın her zeminde karşısındayız. Geleceğimizi riske atamayız. Gençlerimizi sahipsiz bırakamayız. Suçsuz günahsız insanlarımızın israfına tahammül edemeyiz. Malum intihar vakası ne ilk ne de son olacak" diyen Bahçeli, devamında, sık sık baskı ve ölümlerle gündeme gelen cemaat yurtlarının hedef alınmasına tepki gösterdi. Bahçeli, şunları söyledi:

"Burada üzerinde durmak istediğimiz asıl mevsu; söz konusu intihar olayının muhafazakar insanlarımıza karşı intikam aracına dönüştürülmesidir. Bu doğru değildir, insani, vicdani hiç değildir. Fırsatçılık yaparak inancımıza dil uzatanlar bir defa samimiyet iflası yaşayan ilkesizlerdir. CHP’nin ve malum yoldaş medyasının sürekli gündemde tuttuğu Enes Kara intiharı kolektif bir saldırı ve tahakküm vasıtası haline getirilmiştir. Kimin inanıp inanmadığı bizim merak sahamız içinde değildir. Herkesin inanç hürriyetini sonuna kadar yaşamaya hakkı vardır."

'TARİKAT VE CEMAATLER BİR REALİTE VE HAYATIN OLAĞAN AKIŞI İÇİNDE VAR OLACAKTIR'

"Tarikat ve cemaatler devletle rekabete meyil etmedikten, devleti ele geçirme hatasına düşmedikten sonra sosyolojik bir realite olarak hayatın olağan akışı içinde var olmaya devam edeceklerdir. Bizim derdimiz ve sorun ettiğimiz konu tarikat ve cemaatlerden ziyade yüce dinimize yönelik suçlamalardaki sinsiliktir. Biz hiç kimsenin avukatı değiliz ama mesele dinimiz olunca sözümüzü ondan bundan asla esirgemeyiz. İster özel yurt olsun isterse de devlet yurdu olsun bu tip üzücü intihar hadiselerine geçmişte defalarca şahit olunmuştur. Elbette hiçbir öğrencimizin aç ve açıkta kalmasına göz yumamayız. Devletin en temel görevlerinden birisi de öğrenci yurdu inşa ederek evlatlarımızın barınma ihtiyacını köklü çözümlerle buluşturmaktır. Kaldı ki son yıllarda bu alandaki sevindirici ve ümit verici gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Yine de marjinal kesimlerin öğrenci kisvesine bürünmüş bölücü ve yıkıcı odakların yurt sorunu üzerinden istismar kampanyası yürüttükleri gerçektir."

'SANKİ İLK KEZ İNTİHAR YAŞANIYOR'

"Merhum Enes Kara’nın böyle bir sorununun olmadığı, devlet yurdunda kalmak için herhangi bir müracaatının da bulunmadığı yapılan açıklamalarla sabittir. Geride kalan bir hafta boyunca asıl nedeni karanlıkta kalan bir intihar olayı üzerinden inançlarımıza saldıranlar sanki ilk kez bir intihar yaşanmış gibi manevi değerlerimizi karalama yarışına girenler art niyetlidir. Hiçbir intihar tasvip edilemez, Allah’ın verdiği canı Allah’tan başka hiç kimse alamaz."

SEZEN AKSU’YU HEDEF ALDI: SERÇEYSEN SERÇELİĞİNİ BİL

Konuşmasının devamında şarkı sözlerinde Adem ve Havva’ya ilişkin sözler bulunan Sezen Aksu’yu da hedef alan Bahçeli, şarkıya ilişkin ‘ucube’ ifadesini kullandı. “Minik serçe” lakabıyla müzik dünyasında yer edinen Aksu’yu da “Serçeysen serçeliğini bil, sakın kuzgunluğa heves etme” ifadeleriyle hedef aldı. Bahçeli şunları söyledi:


"Mesela yazdığı bir ucube şarkının sözleri arasında Hz. Adem ve Hz. Havva’ya cahil diyen sorumsuz ve şuursuz bir sanatçının alamet olarak bindiği sefalet ve rezalet hali dünyevi kıyameti olan cehalet çukurunun açık seçik numanesidir. Bu sanatçıya diyorum ki ‘Serçe’ isen serçeliğini bil, sakın kuzgunluğa heves etme. Bu tiplerin kafaları arızalı, kalpleri taşlı ve dikenlidir.”

OSMAN KAVALA AÇIKLAMASI

Dün Osman Kavala’nın da yargılandığı Gezi Davası’nı CHP ve uluslararası kuruluşlarından temsilcilerin takip etmesine de çıkışan Bahçeli, Kavala’yı hedef alan sözler sarf ederek “Kemal Kılıçdaroğlu’nun kafasında cumhurbaşkanı adayları arasında Sorosçu Osman Kavala da mı bulunmaktadır?” diye sordu.


KILIÇDAROĞLU’NUN ‘3 AYA BİRİNCİ PARTİ OLURUZ’ AÇIKLAMASI

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun “3 aya birinci parti olabiliriz” şeklindeki açıklamalarına da tepki gösteren MHP lideri, “Zillet İttifakı’nın yakıtı bitmiş, arabası yolda kalmıştır. Zillet İttifakı millete güven vermekten çok uzaktır. Gerçeklerle bağ ve bağlantısını koparmıştır. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem hazırlığının nasıl sağlanacağı sancılı bir süreçtir” dedi.


DİYARBAKIR’DAKİ ‘BAHÇELİ ORMANI’

Diyarbakır’daki bir ormana adının verilmesinin kentte istenmemesine ilişkin tepkilere de değinen Bahçeli "Diyarbakır Kırklar Dağı'na gerçekleşen 210 dönümlük Devlet Bahçeli Hatıra Ormanı kurulması kararına düşmanca tavır alanların kanında bozukluk vardır. Biz orman yakmadık, doğaya, yeşile, cana ve mala kast etmedik. Şahsımın adını tartışmaya açıp olmadık ithamda bulunanlar unutmasınlar ki Diyarbakır Türkiye'nin 81 vilayetinden birisidir. Diyarbakır Türk milletinin yadigarıdır” ifadelerini kullandı.