Artı Gerçek TV’nin YouTube kanalında gazeteci Canan Kaya’nın hazırlayıp sunduğu “Lafı Dolandırmadan” programının bu haftaki konuğu Türk Halk Müziği sanatçısı Belkıs Akkale oldu.

Halk müziğinin efsane ismi Belkıs Akkale, Artı Gerçek TV’de yayınlanan ““Lafı Dolandırmadan” programında gazeteci Canan Kaya’nın sorularını yanıtladı. Yayında, devletin türküleri koruma altına alması gerektiğine vurgu yapan Akkale, “Gençlerimiz türküleri, türkü barlarda okumaya mecbur bırakılmamalı” dedi.

'HALK MÜZİĞİ BİR DAVA MÜZİĞİDİR'

Artık özel programlar haricinde sahneyi gençlere bırakacağını da açıklayan Akkale, Bakırköy Belediye Korosu’ndaki eğitimlerine ise devam edeceğini söyledi. Akkale, halk müziğinin bir dava müziği olduğuna vurgu yaparken, “Sanatçı, halkın sorunlarını dile getirmeli. Bizler getirmeyeceksek kim getirecek?” diye sordu.

'CUMHURBAŞKANINI BİR ŞARTLA ZİYARET EDERİM'

Röportajın devamında Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na giden sanatçılarla ilgili de konuşan Akkaya, “Hâlâ sözlerimin arkasındayım. Gidersem lanet olsun bana. Ancak gidersem tek bir şartla giderim. Başkanlık sistemi değişip, yerine parlamenter sitem gelirse ve Cumhurbaşkanı Çankaya’ya oturursa, işte o zaman gider, elini de öperim ayağını da” ifadelerini kullandı.