Meksika'da MS. 830 ile 950 arasında yapıldığı düşünülen kano 5 metre derinlikte bulundu.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, Meksika'nın güneyindeki Yucatán Yarımadası'nda Mayalardan kalma ahşap bir kano keşfedildi.

Neredeyse hiç bozulmamış olan ve sulu obruğa batmış halde bulunan kanonun bin yıldan daha eski olduğu düşünülüyor.

Meksika Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü, kanonun uzunluğunun 1,6 metreyi biraz geçtiğini ve 80 santimetre genişliğinde olduğunu bildirdi.

Kanonun platform tipi olduğunu açıklayan yetkililer, "Maya topraklarında iyi korunmuş halde bulunan bu türden ilk kano" diye konuştu.

Enstitü, kanonun su taşımak ya da ritüeller için kullanıldığını düşünüyor.

Fransa'daki Sorbonne Üniversitesi'nden uzmanların, ahşabın tam yaşını ve türünü belirlemek için enstitüyle birlikte çalışacağı açıklandı.

Ayrıca bilimsel çalışmaları kolaylaştırmak ve replikaların yapılmasını sağlamak için kanonun üç boyutlu modeli hazırlanacak.

Kano, "Maya Treni" denen projenin inşasında sulu obruğun bulunduğu bölge incelenirken tespit edildi.

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, inşası Temmuz 2020'de başlayan projenin yoksul bölgelerin ekonomisini iyileştireceğini düşünüyor.

Ancak "Maya Treni", su kaynaklarını ve yaban hayatını tehdit ettiği gerekçesiyle eleştiriliyor.

Projenin çevreye zarar vereceğini savunarak mahkemeye başvuran bazı Maya toplulukları, bu konuda kendilerine yeterince danışılmadığını ve projenin faydalarının kendileriyle paylaşılmayacağını savunuyor.

Enstitü geçen hafta "Maya Treni" güzergahı yakınında tespit edilen kalıntıların sayısının yaklaşık 2 bin 500'e ulaştığını bildirmişti.