Kayyum rektöre karşı direnişin sürdüğü Boğaziçi Üniversitesi’nde bir ilk yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan ve üniversite bileşenleri tarafından “ikinci kayyum” olarak nitelendirilen Prof. Dr. Naci İnci, ‘ısrarlı takip mağduru’ olduğu gerekçesiyle İstanbul 1. Aile Mahkemesi’ne başvurarak 14 öğrencisi için uzaklaştırma kararı talep etti. Talebi kısmen kabul eden mahkeme 12  öğrenci hakkında 1 aylık tedbir kararı aldı.

Cumhuriyet’ten Tuğba Özer’in haberine göre İnci’nin koruma kararı aldırdığı 12 öğrenci arasında daha önce şikâyet ettiği ve şu an cezaevinde bulunan 2 Boğaziçi öğrencisi de bulunuyor. Karar, şiddet mağduru kadınları korumayı amaçlayan 6284 sayılı kanun kapsamında alındı. 6284 sayılı kanun, “Şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilerin korunması ve bu kişilere yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla alınacak tedbirlere ilişkin usul ve esasları” düzenliyor.

KADINLAR İÇİN ETKİLİ KULLANILMAYAN KANUN KAYYIM REKTÖR İÇİN İŞLETİLDİ

Ancak kadın örgütleri, 6284 kapsamında tedbir talebinde bulunan kadınların başvurularının kabul edilmemesi nedeniyle kadın cinayetlerinin önlenemediğine birçok kez vurgu yapmıştı. Kadınlar için etkili uygulanmayan kanunun Naci İnci için işletilmesi ise dikkat çekti.

‘ÖĞRENCİLERİNİ HAPSE ATTIRMAK İÇİN 6284 SAYILI KANUN KORKUNÇ ŞEKİLDE SUİSTİMAL EDİLDİ'

Kararı değerlendiren avukat Burçin Şahan, “Korkunç bir 6284 suistimaliyle karşı karşıyayız” dedi. Şahan, “İnci, öğrenciler yönünden koruma tedbiri aldırmıştır. Şiddete maruz kalan kadınlar için uygulatamadığımız bu kararı Naci İnci’nin uygulatabilmesi hukuk sisteminin ne hale geldiğinin bir göstergesidir. Bu tedbirin ihlali halinde zorlama hapis öngörülmüş, öğrencilerini hapse attırmaya yönelik bu kadar yoğun çaba içinde olan bir kişiyi anlamak mümkün değil” ifadelerini kullandı.