Açık Toplum Vakfı’nın Türkiye şubesinin üç kurucusundan biri olan ve Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Can Paker, Sözcü’den Serpil Yılmaz’a konuştu: “Osman eski arkadaşım. 4 yıldır tutuklu ve ne ile suçlandığını bile bilmiyoruz. 15 Temmuz ile ilgili bir şey yaptığını düşünmüyorum.” Paker, Erdoğan’ın Soros’la ilişkisinin 2009’a kadar sürdüğünü de açıkladı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın George Soros’la iki üç kez görüştüğünü açıklamasından sonra akla gelen soruyu Sözcü gazetesinden Serpil Yılmaz Can Paker’e sordu: Erdoğan’la Soros arasındaki ilişki hangi tarihe kadar sürmüştü?
Can Paker bu soruya net bir cevap veriyor: 29 Ocak 2009. Paker, Serpil Yılmaz’ın bir sorusu üzerine eski arkadaşı Osman Kavala’nın tutukluluğuyla ilgili görüşlerini de açıklıyor.

Serpil Yılmaz’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Paker, ‘Erdoğan ile Soros arasındaki ilişki hangi noktada koptu’ diye sorduğumda net olarak bir tarih veriyor: 29 Ocak 2009
29 Ocak 2009’da ne olmuştu? İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda; Erdoğan dönemin İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez ile düzenlenen oturumda karşı karşıya geldi. Oturumun moderatörü David Ingnatius’a ‘One Minute’ diye seslenerek, Perez’e ‘Siz katilsiniz’ çıkışını yaptı.

Erdoğan bu otumda, İsrail yönetiminin Filistin halkını katlettiğini dile getirerek Ortadoğu çıpasını ilan ediyordu.

Erdoğan ile Soros ilişkisinde kırılmayı ‘One Minute” ‘ ile tarihleyen Paker’e ikinci sorum; ‘Açık Toplum Enstitüsü yönetiminde birlikte olduğunuz Kavala’nın tutukluluk hali’ hakkında ne düşünüyorsunuz’ oldu.

‘Osman eski arkadaşım’ diye söze başlayan Paker şöyle devam ediyor:

'15 Temmuzla ilgili bir şey yaptığını düşünmüyorum. İstihbaratın bir bilgisi varsa açıklansın. Finanse ettiği söyleniyor, bildiğim şeyler değil.’

Paker’in ‘Açık Toplum’u ben, İshak Alaton ve Altınay kurduk’ cümlesi; Kavala’nın ‘Soros artığı’ nitelemesine verdiği ‘Vakfı ya da George Soros’u temsil eder nitelikte bir yetki ve statüm olmadı’ yanıtını teyit ediyor.

İşin garibi şu ki; Alaton’un kurduğu Alarko Holding kamu ihaleleri alarak servet biriktirmeye, Paker kurduğu düşünce kuruluşu PODEM ile AKP savunuculuğuna devam ederken; Kavala 4 yıldır demir parmaklıklar arasında…”