Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Ege Bölgesi cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ve ölümlere karşı 2 günlük açlık grevi eylemi başlattı. Gençler açlık grevi eylemi kapsamında cezaevlerindeki hak ihlallerine karşı ses çıkarılması üzerine kurum ziyaretleri gerçekleştirdi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü'nü ziyaret eden SGDF üyelerini İl Eşbaşkan Çınar Altan ve yöneticiler tarafından karşıladı. Ziyarette cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerini anlatan gençler, birleşik mücadele hattının oluşması ve cezaevlerine karşı duyarlı olunmasını istedi. Gençler tutuklularla dayanışmak amacıyla açlık grevi eylemi ve kurum ziyaretlerini gerçekleştirdiklerini söyledi.
 
HDP İzmir İl Eşbaşkanı Çınar Altan da, “Gençlerin başta hasta mahpuslar olmak üzere cezaevlerindeki sistematik zulüm, işkence ve hukuksuzluğa karşı siyasi kurum, demokratik kitle örgütleri ve bütün toplumu acilen eyleme çağırması anlamlıdır. Bizde bu çağrıyı kendi çağrımız olarak kabul ediyoruz. Elimizden gelen gücü katacağımızı burada bir kez daha yeniliyoruz” dedi
 
Gençler, ziyaretleri kapsamında sırasıyla Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) temsilcileriyle görüştü. Daha sonra tutuklu ailelerini ziyaret etti.
 
Gençlerin açlık grevi eylemi yarın da gün boyu ziyaretlerle sürecek. (MA)