Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Mavi Marmara saldırısına ilişkin Türkiye’nin tüm haklarından vazgeçtiğine ilişkin anlaşmanın iptal edilmesine ilişkin kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu. Teklif, İsrail’in artırarak sürdürdüğü şiddet politikalarına karşı Filistin halkıyla somut dayanışma gösterilmesi amacıyla 20 milyon dolar tazminat karşılığı imzalanan anlaşmanın iptalini öngörüyor.

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç'un imzasını taşıyan kanun teklifi, Türkiye ile İsrail Arasında Tazminata İlişkin Usul Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun'un yürürlükten kaldırılmasını öngörüyor.

 ‘İSRAİL’İN ÖZÜR DİLEYİP DİLEMEDİĞİ BELİRSİZDİR’

İktidarın İsrail’le ilişkileri normalleştirmek için önü sürdüğü şartların hiçbirinin karşılanmadığının belirtildiği teklifin gerekçesinde, “İsrail’in özür dileyip dilemediği belirsizdir, Gazze ablukası kaldırılmak bir yana daha da sıkılaştırılmıştır. Tazminat ise hem veriliş usulü hem de miktarı bakımından Mavi Marmara kurbanları ve ülkemiz için onur kırıcıdır” denildi.

Teklifin gerekçesinde, İsrail’in saldırılarıyla Gazze Şeridi’nde ve Batı Şeria’da, 58’i çocuk, 200’ü aşkın Filistinlinin öldürdüğüne işaret edilerek, İsrail'in ayrıca Associated Press ve El-Cezire gibi uluslararası basın kuruluşlarının da bulunduğu bir binayı bombalayarak sivillere yönelik sürdürdüğü suçlarına bir yenisini eklediği vurgulandı.

5 SİYASİ PARTİ GRUBU KATILDI

Bu süreçte dünyanın çeşitli ülkelerinden İsrail’e yönelik desteklerin geldiği, Türkiye’nin ise tüm siyasi partilerle Filistin’in yanında pozisyon aldığı belirtilen gerekçede şunlar kaydedildi:

"TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un ilk imzacısı olduğu ve beş siyasi parti grubunun da katıldığı ortak bir bildiriyle İsrail’in Filistin topraklarında işlemekte olduğu suçlardan dolayı hesap vermesi gerektiği çağrısında bulunulmuştur. Bu çerçevede TBMM'nin bu bildirinin arkasında ve Filistin halkının yanında olduğunun altını çizecek biçimde yeni tedbirler alması gerekmektedir. Uluslararası sularda 9 vatandaşımızın yaşamını yitirdiği Mavi Marmara saldırısından sonra hükümetin, İsrail’le ilişkileri normalleştirmek için öne sürdüğü şartların hiçbirisi karşılanmamıştır.

‘ONUR KIRICIDIR’

İsrail’in özür dileyip dilemediği belirsizdir, Gazze ablukası kaldırılmak bir yana daha da sıkılaştırılmıştır. Tazminat ise hem veriliş usulü hem de miktarı bakımından Mavi Marmara kurbanları ve ülkemiz için onur kırıcıdır. Ortadoğu barış sürecinde Türkiye’nin ilkeli durarak olumlu ve yapıcı bir rol oynayacağını ve iki devletli bir çözümün zaruri olduğu görüşümüzü tekrar hatırlatarak, Filistin halkının yanında durduğumuzu bir kez daha vurgulamak amacıyla Türkiye Cumhuriyeti ile İsrail Devleti Arasında Tazminata İlişkin Usul Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun’un iptal edilmesini talep ediyoruz.