Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Bitlis News Genel Yayın Yönetmeni Sinan Aygül, 2019 yılında çocuğa yönelik cinsel istismar olayını haberleştirdiği için aldığı hapis cezası nedeniyle cezaevine girdi. Aygül, denetimli serbestlik kapsamında bir gün sonra tahliye edildi.

Aygül’e "Soruşturmanın gizliliğini ihlal" iddiasıyla Tatvan 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilen 10 aylık hapis cezası, Van Bölge Adliye Mahkemesi tarafından 5 aya düşürülerek onanmıştı. Aygül hapis cezası için, Bitlis Tatvan Açık Cezaevi’ne gitti.

'DARISI TECAVÜZCÜLERİN, HIRSIZLARIN BAŞINA'

Cezaevi önünde açıklama yapan Aygül, "Aldığım ceza benim açımdan çok önemli değil ancak haberin özellikle çocuğa yönelik cinsel istismarı ortaya çıkaran bir haberin cezalandırılması bizi bambaşka bir noktaya götürür. Buna, basın özgürlüğünün bu şekilde kısıtlanmasına, tacizin, tecavüzün bu şekilde meşrulaştırılmasına müsaade etmeyelim" dedi. Aygül, sosyal medya hesabından da "Darısı tecavüzcülerin, hırsızların başına" mesajını paylaştı. 

TAHLİYE EDİLDİ

Gazeteci Aygül, denetimli serbestlik uygulaması ile dün girdiği cezaevinden bugün Tatvan Cezaevi’nden tahliye edildi. 

İSTİSMAR FAİLİ DIŞARIDA

Öte yandan Aygül’ün haberi yayınlamasından sadece birkaç gün sonra istismar faili Denizli’de yakalanarak tutuklandı. Hakkında 'nitelikli cinsel istismar’ suçundan dava açılan sanık, beş yıl hapis cezası verilerek tahliye edildi.