Sözcü yazarı Deniz Yücel, başta Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri olmak üzere kamuoyunun ısrarlı protestosunun ardından görevinden alınan 'kayyım' Prof. Dr. Melih Bulu yeni iddialarda bulundu. Bulu'nun görevinden alınmasında 3 unsur olduğunu belirten Zeyrek, "Bulu'nun gidişinde en somut gerekçe ise intihal dosyası oldu." diye yazdı.

Zeyrek'in Sözcü'de "Bulu'yu intihal dosyası yemiş" başlığıyla yayımlanan bugünkü yazısının ilgili kısmı şöyle:

Konuştuğum bir kaynağım, Bulu'yu koltuktan eden üç unsuru şöyle sıraladı:

*Bulu atanırken Boğaziçi'ne dışarıdan birini atamanın ne anlama geldiği hiç düşünülmemiş. Boğaziçi akademisyenleri, öğrencileri ve mezunları kararlı duruşlarıyla bunu bütün Türkiye'ye anlatmış oldu. Bulu'nun gidişi her şeyden önce Boğaziçililerin zaferidir.

*Bulu atandıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan dahil bütün yetkili isimler kendisine açık destek verdi. Ancak Bulu, bu desteği iyi kullanamadı. İlginç çıkışlarıyla hedef olmayı sürdürdü. Bu da yetmiyormuş gibi, süreci kötü yönetti, üniversitedeki gerilimi düşüremedi. Kendisine iki kez istifa telkin edildi, ancak kabul etmedi. Sorun çözülmese yeni eğitim öğretim yılında yüz yüze eğitime başlandığında daha büyük sorunlar yaşanabilirdi. Bu da hem Boğaziçi'ne, hem YÖK'e, hem iktidara zarar verebilirdi.

*Bulu'nun gidişinde en somut gerekçe ise intihal dosyası oldu. Göreve başladıktan sonra YÖK'e Bulu'yla ilgili çok sayıda ihbar dosyası geldi. YÖK, bu başvuruları görmezden gelemedi ve geçen çarşamba günü yapılan, tek gündemi Bulu olan YÖK Genel Kurulu toplantısında masaya yatırdı. Birçok iddianın somut verileri olunca da görevden alma kararı verildi.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, aynı gün Cumhurbaşkanı'yla görüşerek kararı iletti.