Remzi BUDANCİR


ARTI GERÇEK- Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Irak Federal Kürdistan Bölgesi ile ticari ilişkilerin geliştirilmesi için çalışmalarını sürdürüyordu.

DTSO’nın oluşturduğu bir heyet bölgede görüşmeler yapıyordu. DTSO, Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu, Erbil (Hewlêr) Ticaret ve Sanayi Odası ve Süleymaniye Ticaret ve Sanayi Odası’nın dâhil olduğu çalışmalar sonuç verdi. Yapılan görüşmelerde 2021 yılı fuar çalışmaları ve DTSO Erbil Temsilciliğinin (çalışma ofisi) açılması ve ortak çalışma yapılması konusunda mutabakat sağladı.

ERBİL BAŞKONSOLOSU: TEMSİLCİLİK AÇILMASI ÖNEMLİ

Çalışmalarını sürdüren Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası heyeti Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay ile bir araya geldi. Görüşmede DTSO Erbil Temsilciliği çalışması hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. DTSO’nın Erbil’de temsilcilik açmasının önemli bir adım olacağını ifade eden Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay, bunun ticari ilişkilere büyük katkı sağlayacağını söyledi.

ERBİL TSO BAŞKANI: DESTEK VERMEYE HAZIRIZ

Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Dara Jalil Al- Khayat, Diyarbakır’a önem verdiklerini söyledi. DTSO ile tüm çalışmalarda ortaklaşmaya hazır olduklarını ifade eden Al- Khayat, “Erbil’de DTSO Temsilciliğinin açılacak olmasının karşılıklı ticari ilişkilerin geliştirilmesine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi. Bu çalışmalara destek sunmaya hazır olduklarını ifade eden Al- Khayat, 2021 Yılı Fuarlarının ortak yapılması ve Fuarlara karşılıklı alım heyetleriyle katılma konusunda da her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

AVŞAR: YENİ DÖNEM FUARLAR ESKİSİNDEN DAHA GÜÇLÜ OLACAK

Heyette yer alan DTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdal Avşar, DTSO Erbil Temsilciliğinin açılması konusunda mutabakat sağlanmış olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Temsilciliğin açılmasının ikili ilişkiler açısından önemli olduğunu vurgulayan Avşar, 2021 yılında düzenlenebilecek ortak fuarlar ve karşılıklı olarak fuarlara alım heyetlerinin katılmasının sağlanması konusunda da zaman kaybetmeden çalışmalara başlanacağını belirtti. Yeni dönem Fuarlarının Mezopotamya Fuarcılık A.Ş üzerinden eskisinden çok daha güçlü bir şekilde gerçekleşeceğini ifade eden Avşar, DTSO olarak bu konuda ellerinden gelen tüm çabayı göstereceklerini ifade etti.

İLK ADIM TARIM FUARCILIĞI

Süleymaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serwan Mohammed Mahmood ile yapılan görüşmeler neticesinde ikili işbirliklerinin geliştirilmesi konusunda mutabakat sağlandı. Ağustos ayında Süyeymaniye’de düzenlenecek olan Tarım Fuarının ortak düzenlenmesi konusunda protokol çalışmaları başlatıldı. Ayrıca Fuar çalışmaları kapsamında Erbil, Süleymaniye ve Duhok illerindeki Tarım Birlikleri, Tarım İl Müdürlükleri ve diğer kurumlar ziyaret edilerek 30 Mart-3 Nisan 2021 tarihleri arasında Diyarbakır’da düzenlenecek Tarım Fuarına davet edildiler.