Şii Fetih Koalisyonu milletvekili adayı Mahmud el Hayyani, bölgedeki devletlerin seçime müdahale ettiğini dile getirerek, “biz Türkiye’nin Musul ve Kerkük’te gözü olduğunu sanıyorduk ama Türkiye hükumetinin sözlerine bakıyoruz, Yemen’e ve hatta Cezayir’e de ulaşmak istiyorlar. Osmanlı devletinin bir parçası olduğunu savunuyorlar” ifadelerini kullandı.

El Hayyani, “Bölge devletleri Irak’ta mezhepler arasında ve mezhep içerisinde karmaşa çıksın diye bunu yapıyor” diyerek seçimlerin şaibeli olduğunu savundu.

Şii Fetih Koalisyonu milletvekili adayı Mahmud el Hayyani, Irak Parlamentosu seçimlerine dışarıdan müdahale edildiğini savunarak, “Bölge devletleri Irak’ta mezhepler arasında ve mezhep içerisinde karmaşa çıksın diye bunu yapıyor” dedi. El Hayyani seçime dair şu ifadeleri kullandı:

“Hakikaten bu seçimlerde oylarımız çalındı. Geçen seçimlerde 45 sandalye almıştık ancak şimdi 14 sandalye almış bulunuyoruz. Komisyonun işlerini doğru dürüst yapmadan, daha sandıkların büyük çoğunluğu açılmadan sonuçlar açıklandı. Ancak biz itiraz edip sandıkların sayılmasını istedikten sonra sandalye sayımız 20-22’ye çıktı. Bu da gösteriyor ki bir hile yapılmış.

Bu şekilde ülke eski rejim (Saddam Hüseyin) rejimi dönemine dönüş gibi oluyor. Sandıklar önceden dolduruluyor ve halkın sandık başına gitmesine gerek kalmıyor.

Biz Fetih Koalisyonu olarak yasal yollara başvuracağız. Fetih’e haksızlık yapılmış. Elimizde kanıtlar var, oy satıldığı, oylarımızla oynandığı belgelidir.”

Rudaw’da yer alan habere göre; Koalisyon için Şii liderler Nuri Maliki, Hadi Amiri, Haydar Abadi, Ammar Hekim ve Kays Gazali’nin arayış içerisinde olduğunu belirten Mahmud el Hayyani, Kürt ve diğer Sünni Araplara da kapılarının açık olduğunu söyledi.

‘BÖLGE DEVLETLERİ SEÇİME MÜDAHALE ETTİ’

“Sizce yabancı ülkelerden mi müdahale ediliyor” sorusuna ise el Hayyani, “Elbette dış ülkelerin müdahalesi var. Biz bunu diğer televizyon kanallarında da dile getirdik. Bölge devletlerinin müdahale ettiğini anlattık. Irak’ta mezhepler arasında ve mezhep içerisinde karmaşa çıksın diye bunu yapıyorlar ama siyasi liderlerimiz, Fetih liderliği ve Sayın Mukteda es Sadr bunun bilincinde ve o duyarlılığa sahipler” yanıtını verdi.

“Yabancı ve bölge devletlerin Irak’a tamahı var” diyen el Hayyani, şöyle devam etti:

“Bildiğiniz gibi Irak zengin doğal kaynaklara sahip. Petrol ve doğalgazı var, fosfat ve diğer değerli madenleri var. Bugün dünyanın genelinde yaşanan sorun ve çekişmeler bu kaynakları ele geçirmek ve mali açıdan güçlü olmak için yaşanıyor. Bu ortamda bazıları Heşdi Şabi’yi tasfiye etmek istiyor. Şunu söyleyeyim; Heşdi Şabi herkes için bir siperdir. Örneğin Türkiye ile bir sorun yaşanırsa ki su meselesi nedeniyle ülkenin güneyinde kuraklık yaşanıyor ve daha önce bazı taraflar bu sebepten dolayı Irak ile Türkiye arasında savaş yaşanır iddiasında bulunuyordu. Öte yandan biz Türkiye’nin Musul ve Kerkük’te gözü olduğunu sanıyorduk ama Türkiye hükumetinin sözlerine bakıyoruz, Yemen’e ve hatta Cezayir’e de ulaşmak istiyorlar. Osmanlı devletinin bir parçası olduğunu savunuyorlar. Biz Fetih Koalisyonu olarak demokrasiye inanıyor ve bu devletlere barışçıl yollara başvurmaları çağrısında bulunuyoruz.” 

‘TÜRKİYE LOZAN ANLAŞMASININ SÜRESİNİN DOLMASINI BEKLİYOR’

El Hayyani, “Türkiye Lozan Anlaşmasının zamanının dolmasını bekliyor. Bunlar Türkiye Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarında var ki ‘bizim için Lozan bitmiştir’ diyorlar. Bu anlaşmadan önce Irak Osmanlı devletinin toprağıydı. Bu nedenle bir kez daha kontrol etmek istiyorlar. Sanırım bunun için belirlenen süre 2022 veya 2023. Yani birkaç ay sonra bitecek. Buna göre Irak, Körfez ülkeleri, Suriye, Arabistan, Mısır, Cezayir, Libya ve Somali’ye kadar uzanan toprakların Osmanlı toprağı olduğunu söylüyorlar ve hak talep ediyorlar. Buna karşı durabilmek için güce ihtiyacımız var. Böyle bir ihtimal varken bizim de güçlü bir orduya sahip olmamız lazım. Bu durumda elimizdeki Heşdi Şabi’yi mi lağvedelim?” değerlendirmesinde bulundu.

İran’ın Irak’ta gözü olmadığını, aksine terörle mücadelede kendilerine yardımcı olduğunu ve ülkenin istikrarından yana olduğunu savunan Mahmud el Hayyani, “Bölge devletleri dediniz, bölgedeki hangi Arap devleti Irak’a göz dikmiş” sorusunu, “Doğrusu Irak güçlü bir ülke ve güçlü askeri yapıya sahip. Bu yüzden Irak’a göz dikmişler derken bunu askeri değil kendi yöntemleri ile yaptıklarından söz ediyorum. Kim oldukları biliniyor” sözleriyle yanıtladı.