Hürriyet yazarı Porf. Dr. Osman Müftüoğlu, dünyadaki 8 milyon 'sigaraya bağlı yıllık ölümlerin en az bir milyonunun sigara kullanmayan ancak dumanına maruz kalan kişilerin olduğunu belirtti. 

Müftüoğlu'nun Hürriyet'te yayımlanan bugünkü yazısının ilgili kısmı şöyle:

KÖTÜ HABER 2
SİGARA İÇMEYENİ DE ÖLDÜRÜYOR

Sigaranın sağlığımızın bir numaralı düşmanı olduğu kesin. Sigara içenlerin kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, bellek problemleri ve daha birçok sorunla karşılaşabilecekleri, KOAH, akciğer kanseri dahil çok sayıda hastalığa daha kolay yakalanabileceklerini gösteren binlerce veriye sahibiz. Diğer taraftan araştırmalar, dünyadaki 8 milyon “sigaraya bağlı yıllık ölümlerin” en az bir milyonunun, sigara kullanmayan ancak sigara dumanına doğrudan ya da dolaylı maruz kalan kişilerden oluştuğunu gösteriyor. Üzülerek belirteyim, sadece Avrupa bölgesi dikkate alındığında ülkemiz sigara tüketiminin en yüksek olduğu ülkeler sıralamasında en üst sıralarda yer alıyor.

İYİ BİLGİ
GLUTATYON NOTLARI

- Her sigara en az 50 mg C vitaminini yok ediyor.

- Sigara içenlerde glutatyon tüketimi de hızlanıyor.

- Alkol en tehlikeli glutatyon düşmanı. Tekrarlanan kullanımda doza bağlı olarak bedenin ama en çok da karaciğerin glutatyon rezervleri hızla azalıyor.

- Parasetamol (ağrı kesici) ve statin içeren ilaçlar (kolesterol hapları) da bilinen en güçlü glutatyon düşmanları.

- Ağır metaller, özellikle cıva müthiş bir glutatyon hırsızı.

- Bedene giren kimyasalların (türü ne olursa olsun) sayısı ve dozu arttıkça glutatyon miktarı dibe vuruyor.

- Stres, uyku azlığı, tembel bir hayatın da glutatyon düşmanı oldukları biliniyor.