Erdoğan'dan İYİ Parti'deki istifalar yorumu: 'Tabanları bize gelir'Artı Gerçek

Erdoğan'ın MYK toplantısında ayrıca İstanbul Sözleşmesi'ni gözden geçireceklerini belirterek, 'Doğum oranını yükseltecek çalışmalar yapmalıyız' dediği de aktarıldı.


AKP’nin önceki gün yapılan MYK toplantısında İdlib’deki gelişmeler ve Rusya ile ilişkiler, İYİ Parti’deki istifalar ve partiye katılımlar değerlendirildi. Erdoğan, İdlib’deki gelişmelerle ilgili olarak “Sorun yaşanan hadiseleri sorunsuz alanlarla karıştırıp sürecin işin içinden çıkılmaz hale gelmesini istemiyoruz. Türkiye’nin Rusya ile ticari ilişkileri var. Bu ticari ilişkiler, gerek Soçi Anlaşması ile gerek Adana Mutabakatı ile ilgili hadiselerden ayrı alanlardır. Sorun kısmını kendi içinde müzakere ederek, masada ve sahada atacağımız adımlarla yoluna sokmaya çalışıyoruz. Ama hem İdlib’deki hem Libya’daki süreç bundan sonra Akdeniz’deki suyu biraz daha ısıtacağa benziyor” ifadelerini kullandığı öğrenildi.


‘TABANLARI BİZE GELİR’

Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın kulis haberine göre toplantıda, İYİ Parti’deki istifalar da değerlendirildi. Erdoğan, “Biz kendi işimize bakıyoruz. O ne der, bu ne der, bizi ilgilendirmez. Oradaki mevcut hareketlilik yarın istikametini bize çevirirse biz onu elbette ayrıca değerlendiririz. Kaldı ki biz doğru işler yaptıkça onlar gelmese bile tabanları bize gelir” dediği ileri sürüldü.

‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ GÖZDEN GEÇİRECEĞİZ, DOĞUM ORANINI YÜKSELTECEK ÇALIŞMALAR YAPMALIYIZ’

Erdoğan, milletvekilleriyle gruplar halinde yaptığı kahvaltılı toplantısının ikincisini ise dün gerçekleştirdi. Bir milletvekilinin, evliliklerle ilgili sorunları gündeme getirerek  “Gençler zamanında evlenmiyor, 30 yaşına geçince de hiç evlenmiyorlar. Normal yaşta evlenmelerini destekleyecek çalışmalar yapılmalı” dediği, Erdoğan’ın ise konuyla ilgili sıkıntıların Yüksek İstişare Kurulu’nda da konuştuklarını belirterek, “İstanbul Sözleşmesi’ni (*) bir daha gözden geçireceğiz. Bununla ilgili çalışma yapacağız” dediği aktarıldı. Erdoğan’ın ayrıca “Doğum oranını yükseltecek, teşvik edecek çalışmalar yapmalıyız” dediği kaydedildi.

VEKİLLERİN ELEŞTİRİSİNE BÖYLE YANIT VERDİ: BEĞENMEYENLER ÇEKTİ GİTTİ

Bazı milletvekillerinin, partinin kuruluş ilkelerinden uzaklaştığı yönündeki eleştirileri hatırlatması üzerine Erdoğan, “Biz kuruluşta neysek şimdi de aynı yerdeyiz, aynı noktadayız. Bunu beğenmeyenler de çekti gitti. Bu nedenle daha çok birbirimize kenetlenmemiz lazım” görüşünü dile getirdiği ifade edildi.

AKP GRUP TOPLANTILARI ARTIK ÇARŞAMBA GÜNLERİ

Öte yandan Erdoğan’ın AKP Meclis grup toplantılarının bundan sonra çarşamba günleri yapılması için grup yönetimine talimat verdiği bildirildi.

(*) İSTANBUL SÖZLEŞMESİ NEDİR?

11 Mayıs 2011'de İstanbul'da imzaya açıldığı için 'İstanbul Sözleşmesi' ismiyle anılan Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'ni imzalayan ve onaylayan ilk ülke Türkiye oldu.

1 Ağustos 2014'te yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi toplumsal cinsiyet eşitliği ilkesine dayanıyor.

Sözleşmeyi Avrupa Konseyi üyesi olan 45 ülke ve Avrupa Birliği imzaladı, ancak sözleşme sadece 34 ülkede onaylanarak yürürlüğe girdi.

Son olarak Emine Bulut cinayetinin ardından Türkiye'nin pek çok kentinde sokağa dökülen kadın hakları savunucuları, İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanması çağrısı yaptı.

Gerici çevreler, sözleşmenin "Türk aile yapısına zarar verdiğini" söyleyerek, Türkiye'nin sözleşmeden çekilmesini istiyor. Hükümetin Sözleşme’yi kabul ettiği halde uygulamaması ise bu konudaki duruşunu gözler önüne seriyor.