Ergenekon, Balyoz ve Poyrazköy davalarının savcılarından Ercan Şafak'ın yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme, Şafak'a 'FETÖ'ye üye olmak' suçlamasından 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası verdi. Şafak'ın 'Anayasayı ihlal', 'Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs' ve 'TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçlarından ise beraatına karar verildi.

İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Ercan Şafak katıldı. Şafak, savunmasında ByLock kullanmadığının tespit edildiğini ve YARSAV'dan başka dernek üyeliği bulunmadığını söyledi.

Şafak, "Kaçmayıp kendimin teslim olduğumun tespiti mevcuttur. 14 senedir aynı telefonu kullanıyorum. Sosyal medya hesabım yoktur ve herhangi suç içerikli paylaşımım olmamıştır. Görevden alınmamış olsaydım menfur olay 15 Temmuz ile ilgili de görevimi yerine getirecektim, soruşturma yapacaktım. Hiç bir yapının içinde bulunmadım" dedi. Şafak son sözünde ise ''Ben suç işlemedim beraatımı ve tahliyemi istiyorum. Vicdanınıza sığınıyorum" dedi.

Mahkeme heyeti, sanık Ercan Şafak hakkında 'FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası verdi. Heyet Şafak hakkında 'Anayasayı ihlal', 'Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs' ve 'TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçlarından ise beraat kararı verdi. (DHA)