Burdur’da 2 yıl önce evli olduğu Güllü Efe’yi öldüren Mehmet Efe isimli erkek, 'haksız tahrik' ve 'iyi hal' indirimiyle tahliye edildi.

5 Aralık 2019'da evli olduğu Mehmet Efe tarafından öldüresiye şiddete maruz bırakılan Güllü Efe, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Gözaltına alınan Mehmet Efe, sevk edildiği adliyede nöbetçi mahkemece "eşe karşı nitelikli basit yaralama" suçundan tutuklandı.

Burdur Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında, Güllü Efe’nin kardeşi Necmettin Efe, “Sanık başından beri yalan söylüyor. ‘Kasten öldürme’den ceza almasını istiyorum. Sanık, mahkemede iki farklı ifade verdi. En başından beri pişmanlığı yok. Olayın kazaen olması mümkün değil. Kasten ölüme sebep olmaktan cezalandırılmasını talep ediyorum” diye konuştu. Anne Habibe Efe de, “Kızımı planlayarak öldürdüler” derken, baba ise İbrahim Efe ise “Kızımı kasten öldürdüler" şeklinde ifade verdi.

Duruşmaya tutuklu bulunduğu Burdur E Tipi Kapalı Cezaevi’nden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılan Mehmet Efe de tahliye talebinde bulundu.

İNDİRİM VE TAHLİYE

Kısa bir ara veren mahkeme heyeti, Mehmet Efe’yi önce 12 yıl hapis cezasına çarptırdı. Heyet, Mehmet Efe’nin “haksız tahrik altında suçu işlediğine kanaat getirerek” cezayı 9 yıla, “iyi halini” göz önünde bulundurarak da 7,5 yıla indirdi. Heyet, Efe’nin “tutuklulukta geçirdiği süreyi de dikkate alarak” tahliyesine karar verdi.

AVUKATI VE AİLESİNDEN AÇIKLAMA

Mahkeme çıkışında konuşan Güllü Efe’nin babası İbrahim Efe, “Ben adalet bekliyordum. Daha bu kanunlarla çok kadın öldürülür, çok cinayet işlenir. Tahliye oldu” dedi.

Habibe Efe ise, “Yavrum ‘Boşanayım’ dedi. ‘İki çocuğun var yuvan yıkılmasın’ dedik. Keşke sığınma evine gideydin yavrum. Ben bittim, yaşamak istemiyorum. O caniyi çıkarsınlar beni cezaevine koysunlar. Başka yolu yok” diye konuştu.

Ailenin avukatı Serdar Dündar ise, “Biz davanın başından beri kasten öldürmeden cezalandırılmasını talep ettik. Savcı mütalaasında indirimsiz kasten yaralamadan cezalandırılmasını istedi. Mahkeme, hem bizim, hem savcının talepleri dışında neticesi sebebiyle ağırlaştırılmış yaralamadan ceza verdi. 'Haksız tahrik' ve 'iyi hal indirimi' uyguladı ve tahliye etti. Neticede eşini öyle ya da böyle öldürdüğü bir dosyaya baktık, bunun neticesinde 7 yıl 6 ay gibi komik bir ceza ve tahliye verilmesi hem vicdanlara uymuyor hem adaletin tecellisine uygun bir ceza değil. Biz üst mahkemede bu kararın değişeceğini düşünüyoruz. Sanık kasten, bilerek, kafasını öldürünceye kadar vurarak ölüme sebebiyet vermiştir. Bir kadının ölümünün cezasının bu kadar az olmayacağını düşünüyorum. Biz adaletin tecelli edeceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.