ABD Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) e-posta sistemine sızan bilgisayar korsanları, on binlerce kişiye 'olası siber saldırılara karşı uyarı' mesajı gönderdi.

Sisteme sızıldığı, FBI'ın ve diğer güvenlik uzmanları tarafından doğrulandı.

Federal Soruşturma Bürosu'ndan yapılan açıklamada, sahte maillerin "@ic.fbi.gov" uzantısı ile biten gerçek bir FBI e-posta adresinden gönderildiği belirtildi.

Euronews'ün aktardığına göre, siber saldırıdan etkilenen donanımın 'sorunun anlaşılmasından hemen sonra ivedilikle çevrim dışı moda alınmasına rağmen bunun devam eden bir durum' olduğu ve daha fazla detay verilemeyeceği bilgisi paylaşıldı.

FBI'ın sistemlerine sızan korsanlarca gönderilen e postanın bir kopyası

E-posta spam göndericilerini ve spam ile ilgili etkinlikleri izleyen Cenevre merkezli sanal tehdit takip kuruluşu Spamhaus Project, Twitter hesabından bilgisayar korsanlarının "olası bir siber saldırıya karşı on binlerce e-posta gönderdiği" açıklamasını yaptı.

Spamhaus'un sosyal medya hesabından paylaştığı, binlerce kişiye gönderilen elektronik postanın konu başlığı kısmında "Acil: Sistemlerde tehdit aktörü" ifadesi yer alıyor. Ayrıca e-mailin İç Güvenlik Bakanlığı'ndan bir imza ile sonlandığı görülüyor.

Bu arada e-posta sistemine sızdığını iddia eden ve olayın sorumluluğunu üstlenen bir kişi, korsanların mesajları FBI LEEP portalındaki hatalı (zayıf) kodlamayı kullanarak gönderebildiklerini aktardı.

FBI'DAN AÇIKLAMA: FARKINDAYIZ

FBI, dünya gündeminde yer alan ve FBI’ın sunucularından gönderilen ‘sahte e-posta gönderimi’ konusunda açıklama yaptı. FBI durumun farkında olduklarını ve ilgili donanımın internete kapatıldığını ifade etti.