ABD'de doktorlar bir hastaya genetiği değiştirilen domuz kalbi takarak hayatını kurtardı.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi doktorları, yapılan bu ameliyat ile genetiği değiştirilmiş hayvandan alınan bir kalbin, insan vücudunda hemen reddedilmediğinin görüldüğünü söylüyor.

57 yaşındaki David Bennett adındaki hastanın oğlu, AP'ye yaptığı açıklamada, babasının bu ameliyatın başarılı olup olmayacağından emin olmadığını, ancak ölmekte olduğu için başka şansı da olmadığını söyledi.

Ameliyattan bir gün önce konuşan David Bennette ise "Bu ya ölümü ya da ameliyatı seçme tercihiydi. Ben yaşamak istiyorum. Biliyorum bu, karanlığa kurşun sıkmak gibi ama bu benim son tercihim" dedi.

Durumu iyi olan ve yakın gözlem altında bulunan Bennett'in kalbinin tam olarak nasıl çalışacağını görmek için ileriki günler boyunca takip edilecek.

DAHA ÖNCE DOMUZ BÖBREĞİ NAKLEDİLMİŞTİ

Bilim insanları son yıllarda, organ bağışının yeterli seviyede olmamasından dolayı, hayvan organlarının kullanıp kullanılamayacağı konusuna daha fazla eğilmeye başladı.

Maryland Üniversitesi bilimsel araştırmalar direktörü Muhammed Mohiuddin, "Bu işe yararsa, bekleyen hastalar için sonsuz bir tedarik imkanı ortaya çıkacak" dedi.

Geçen yıl bilim insanları, genetiği değiştirilmiş bir domuz böbreğini insan vücuduna nakletmişti.