Kara para aklama, İran’a yönelik ABD yaptırımlarının delinmesi gibi suçlamalarla, New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nde devam eden Halkbank davasında Yargıç Richard Berman, bankanın özel ve sınırlı bir şekilde yargılanma talebini reddetti.

Berman, Halkbank davasıyla ilgili Türkiye hükümetinin ABD’de çeşitli lobi güçlerini de kullanarak Amerikan yargı sistemine baskı yaptığını kaydetti.

Çok sayıda üçüncü şahsın Rıza Sarraf, Hakan Atilla ve Halkbank davasıyla ilgili devreye sokulduğunu belirten Berman, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, eski Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in bu davalarla ilgili ABD’de kampanyalar yürüttüğünü kaydetti.

Yargıç Berman Amerikan tarafında da Başkan Donald Trump, eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, eski ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, eski ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch, eski New York Belediye Başkanı Rudolph Giuliani ve eski ABD Adalet Bakanı Michael Mukassey’in dolaylı olarak bu davalara müdahil olduğunu belirtti.

Bankanın avukatlarınca 21 Kasım'da mahkemeye sunulan dilekçede "sınırlı ve özel yargılanma" talep edilmişti.(Kaynak: Amerika'nın Sesi)