HABER MERKEZİ- AKP ve MHP’nin seçim ittifakı teklifi ve TBMM Genel Kurulu’ndaki çalışma takvimine ilişkin görüşmeler Afrin tartışmasıyla sona erdi. 

HDP grubu adına söz alan Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, “ÖSO'nun Kürt halkıyla bir hesabı olabilir, vicdansızlıklar yapabilirler ama hepimizin çocukları olan, evlatları olan güvenlik güçlerimizin de oradaki halkın da büyük felaketler yaşamasına izin vermeyin” dedi.

“Çok istekli olan havuz medyasının silahşörlerini, yorumcularını, spikerlerini savaşa gönderin ya da onları susturun” diyen Yıldırım, “Yaşasın Türk ve Kürt kardeşliği” sözleriyle kürsüden ayrıldı.

İLGİLİ HABER: MECLİS'TE AFRİN KAVGASI 

T24'te yer alan habere göre, Genel Kurul’da HDP’li Behçet Yıldırım’ın Afrin ile ilgili konuşmasının bir bölümü şöyle: 

BEHÇET YILDIRIM- Şimdiye kadar Afrin'de çatışmalar ve bombalamalar kısmen kırsalda ve köylerde oluyordu ama bundan sonra şehirde olacağı için çok daha vahim sonuçlar doğurur diye düşünüyorum.

UĞUR AYDEMİR (Manisa)- Hangi gözlükle bakıyorsun sen? Hangi gözlükle bakıyorsun da görmüyorsun?
BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, lütfen!

BEHÇET YILDIRIM- Buradan bir kez daha iktidara sesleniyorum: Bu savaşı durdurun, Kürtleri kazanın, onarılması imkânsız yıkımlara, olaylara fırsat vermeyin. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

MÜCAHİT DURMUŞOĞLU (Osmaniye) - Adını koy, adını koy. Terörle mücadele yapıyor devlet.

BEHÇET YILDIRIM- Çete artıklarından Türkiye'mize bir fayda gelmez, onların kılavuzluğu ve vicdanıyla hareket etmeyin.

UĞUR AYDEMİR- Sen kimin kılavuzusun, sen?

BEHÇET YILDIRIM- ÖSO'nun Kürt halkıyla bir hesabı olabilir, vicdansızlıklar yapabilirler ama hepimizin çocukları olan, evlatları olan güvenlik güçlerimizin de oradaki halkın da büyük felaketler yaşamasına izin vermeyin. Çok istekli olan havuz medyasının silahşorlarını, yorumcularını, spikerlerini savaşa gönderin ya da onları susturun.
Savaş bir insanlık suçudur. Bunun acısını maalesef hep birlikte yaşıyoruz, yaşayacağız.

UĞUR AYDEMİR- Hadi oradan, hadi!

BEHÇET YILDIRIM - Hepimiz sizin gibi düşünmek zorunda değiliz. Sizler ülkenin geleceğini savaşta bulabilirsiniz, bizler barışta buluruz.

İSMAİL TAMER- Savaş değil, terörle mücadele yapıyoruz.
(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BEHÇET YILDIRIM - Bunları bu kürsüden ifade etmeyeceğiz de nerede ifade edeceğiz. Hoşunuza gider veya gitmeyebilir, dinlemek zorundasınız. (HDP sıralarından alkışlar)

UĞUR AYDEMİR- Yazıklar olsun, yazıklar olsun sana!

BEHÇET YILDIRIM- Helal olsun bana.

UĞUR AYDEMİR- Yazıklar olsun sana!

BEHÇET YILDIRIM- Yaşasın Türk ve Kürt halkının kardeşliği!