AKP'nin Meclis Başkanlığı'na sunmaya hazırlandığı iki tekliften biri olan Hayvanları Koruma Kanun Teklifi için AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "İnsanlar arasında husumet çıkarmayacak bir formül bulun" dediği öğrenildi.

AKP, uzun süredir bekletilen Hayvanları Koruma Kanun Teklifi ile bir süredir üzerinde çalıştıkları İcra İflas Kanun Teklifi'ni önümüzdeki hafta önümüzdeki hafta TBMM Başkanlığı'na sunacak.

İCRA YOLUYLA ÇOCUK GÖRÜŞMESİNDE DEĞİŞİKLİK

Üzerinde çalışılan düzenlemelerden biri teklife, icra ile çocuk teslimi konusunu düzenleyen bir madde de giriyor. Var olan uygulamada, icra takibiyle çocukla kişisel ilişki kurulması durumunda İcra ve İflas Kanunu 25/b maddesi gereğince pedagog, psikolog, sosyal çalışmacı gibi bir uzman görüşmede yer alıyordu. Çocuğun üstün yararı için görüşmeye eşlik eden uzmanın mesleki bilgi, tecrübe ve yaklaşımı ve tespit ve görüşleri önem taşımaktaydı.

Yeni düzenlemeyle, Adalet Bakanlığı kontrolünde Çocuk Teslim Merkezleri kurulacak. Çocuğun velayetinin bulunduğu ebeveyn, diğer ebeveynin çocuğu görebilmesi için bu merkeze bırakacak.

HAYVAN HAKLARI KANUN TEKLİFİ: HUSUMET ÇIKARMAYIN BİR FORMÜL BULUN

AKP'nin uzun süredir işleme sokmadığı Hayvanları Koruma Kanun Teklifi'nin önümüzdeki hafta Meclis'e gelmesi bekleniyor. İktidara yakınlığıyla bilinen medya kurumlarının haberine göre; MYK'ya sunulan teklif hakkında Erdoğan'ın da fikri alındı. Erdoğan'a hayvanlara yönelik cinsel saldırı suçlamalarında 'iftira'ya başvurulabileceğini savunaral, partililerine, "İnsanlar arasında husumet çıkarmayacak bir formül bulun" dediği belirtildi.

AKP kaynakları, "Cumhurbaşkanımız, haksız itham, iftira ve suçlamaların insanlar arasında kavga ve düşmanlıklara yol açabileceği uyarısında bulunarak, bu madde üzerinde yeniden çalışın ve teklifi bu dönem bitmeden Genel Kurul'dan geçirin dedi" diye konuştu.