Adana’da 28 Nisan 2020'de  17 yaşındaki Ali el Hemdan’ı katleden polis F.K. hakkında açılan davanın 7’nci duruşması Adana 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Polis F.K’nin tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinde katıldığı duruşmada, sanık avukatları, Hemdan'ın avukatı, İHD ile ÇHD üyesi avukatlar salonda hazır bulundu. 

Olay anına dair kamera görüntüleri ve tanık ifadeleri, “kaza kurşunu” ve sanık polisin “ayağım kaydı, istem dışı ateş ettim” iddialarının doğru olmadığını ortaya çıkardı. Mahkeme dosyasına giren görüntüde, yüzü kendisine dönük halde geriye doğru ağır adımlarla yürürken kendisi Hemdan’a doğru geldiği esnada F.K. kılıfından çıkardığı silahı Hemdan’a doğrultup ateş ettiği görüldü.

'AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTİYORUZ' 

İddia makamı, sanık F.K.'nin "kasten öldürme" suçundan cezalandırılması yönündeki mütalaasını tekrarladı. 

Hemdan ailesi avukatı Rıdvan Şahin, kamera kayıtlarına değinerek, kayıtların F.K.'nin beyanlarını çürüttüğünü belirterek, kamera kayıtlarının olayın nasıl meydana geldiğini net olarak gösterdiğini ifade etti. Hemdan’ın kaçmadığını, sanık ile Hemdan arasındaki mesafeye değinen Av. Şahin, "Durduk yer bir insan öldürülmüştür. Net olarak bir insanın öldürüldüğü görülmüştür. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi gerekmektedir" dedi.

POLİS F.K. 'PİŞMANLIĞINI' TEKRARLADI

Polis F.K., daha önceki beyanlarını tekrarlayarak, silahı istem dışı ateş ettiği iddiasını sürdürerek, "Mahkemeye yazılı savunma göndermiştim. Pişmanım. Takdir yüce mahkemenindir" ifadelerini kullandı. Celsede sanık avukatları, önceki beyanlarını tekrarlayarak, müvekkilinin orada adli kolluk görevini icra ettiğini, Polis Vazife ve Sâlahiyet Kanunun (PVSK) 6'ncı maddesin değinerek, olayın yaşandığını yerin güvenlik noktasında sorunlu bir yer olduğunu belirtti. Sanık avukatları, gözaltı şartlarının oluştuğu iddiası ile silah kullanma yetkisinin de olduğunu ileri sürdü. Kamera kayıtlarına rağmen Hemdan’ın kaçtığını ileri süren sanık avukatları, müvekkilinin kastının öldürmek olmadığını ileri sürerek, tahliyesini talep etti.

İNDİRİM YAPILDI

Kısa aranın ardından mahkeme heyeti, sanık F. K’ye “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme, kararında indirime giderek hapis cezasını 25 yıla indirdi. (MA)