İBB, sosyal yardım taleplerini durdurduArtı Gerçek

İBB Meclisi'nde, AKP ve MHP oylarıyla yardım başvuruları durduruldu.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, salgın dönemine ilişkin sosyal yardım başvuruları durduruldu.  Belediye Meclisi'nden, AKP ve MHP oylarıyla geçen yeni karara göre yurttaşlar yardım için başvuruda bulunamayacak, mevcut başvurular değerlendirmeye alınacak.

İBB’den konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Üzülerek belirtmek isteriz ki, bugünden itibaren sosyal yardım talebi alamayacak, mevcut müracaatları tespite başlayacağız” ifadeleri yer aldı.

Salgın nedeniyle İBB, sosyal yardım kampanyası başlatmış, bağış hesaplarına bloke konulmuş, yardım çalışmaları askıda fatura gibi uygulamalarla devam ettirilmişti. Kısa süre içerisinde yardım başvuruları 1 milyonu aştı.  Bu olağanüstü koşullarda yardım talebindeki aşırı artışı en hızlı şekilde karşılamak amacıyla İBB, vatandaş beyanını yeterli gören değişikliği Meclis’e getirdi.

Şu ana kadar 530 bin aile İBB yardımlarından yararlanıyor. İstanbul'da her yedi aileden birinin sosyal yardıma ihtiyacı olduğu öngörülüyordu.

AKP PARTİ VE MHP GRUPLARINDAN RET

11 Mayıs'ta olağanüstü toplanan Meclis'e ihtiyaçları hızlı şekilde karşılamak için ‘sosyal inceleme raporu’ aranmasın teklifi getirdi.Teklif başvuruyu esas alıyordu. Ancak, AKP ve MHP'li üyeler olumsuz yönde oy verdi. Böylelikle 1 milyon başvuru önce evlerde tek tek incelenecek sonra yardım yapılacak.

1 milyonu aşkın mevcut başvurunun tespitini yapmak zorunda olan İBB, yeni başvuru kabul edemeyecek. İhtiyaç sahibi İstanbullular ise tespit edilene kadar yardımlara ulaşamayacak.

ASKIDA FATURA DEVAM EDECEK AMA SOSYAL YARDIM TALEBİ ALINMAYACAK

İBB Başkanlığı ise konuyla ilgili 'Askıda Fatura' uygulamasının devam ettiğini belirterek: “Değerli Hemşehrimiz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak salgın sürecinde ortaya çıkan ekonomik zorluklar ve geçim sıkıntısı nedeniyle 1 milyondan fazla ailemiz sosyal yardım almak için belediyemize başvurdu. Sosyal yardım incelemesinde İBB olarak vatandaş beyanını doğru kabul ederek yardımlara başladık. Ne yazık ki Mayıs ayında olağanüstü toplanan İBB Meclisi’nde AK Parti ve MHP Grubu’nun oyları ile vatandaş beyanı yeterli görülmedi, belediyemizin evlerde tespit yapması kararı alındı. Bu sebeple üzülerek belirtmek isteriz ki, bugünden itibaren sosyal yardım talebi alamayacak, mevcut müracaatları tespite başlayacağız" açıklaması yaptı.

BAĞLANTILI HABERLER