Gazeteci Akif Beki, Karar gazetesindeki köşe yazısında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Bursa'daki Central Balat isimli yapının  “Bursa Büyükşehir Belediyesi’yle ilgili soruşturma ne oldu? Neden hâlâ açılmadı, ne zaman açılacak?” sorusunu gündeme getirdi.

Kılıçdaroğlu’nun, CHP'li belediyelere sürekli müfettiş görevlendirilirken, AKP'li belediye hakkında soruşturma açılıp açılmadığını merak ettiğini kaydetti. 

SORUŞTURMA İZNİ VERİLDİ

İçişleri Bakanlığı, AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin şaibeli imar değişikleri iddiası için iki ay önce soruşturma izni verildiğini açıkladı. Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, 14 Nisan’da başlayan soruşturmanın devam ettiğini belirterek, "Belediyelerle ilgili herhangi bir ihbar, başvuru ve şikayet olması durumunda, belediyenin siyasi parti aidiyetine bakılmaksızın inceleme, araştırma ve soruşturmalar yapılmaktadır" dedi.

MAHKEME 5 KEZ BOZMUŞ

Akif Beki, köşe yazısında, şu iddialar yer almıştı: Nilüfer Belediye Meclisi, 2017'de yargı kararına dayanarak plan değişikliğini iptal etmiş. Ona rağmen Central Balat'la ilgili alınan Bursa Büyükşehir Meclis kararları, idare mahkemelerince beş kez daha bozulmuş. Fakat önceki durdurma kararlarına rağmen inşaat devam etmiş. Büyükşehir, yıkım ve para cezası kararları alıp uygulamak yerine, sıkışınca topu Nilüfer Belediyesine atmış. Yapı AVM niteliğinde değilmiş, ruhsat verme yetkisi ilçe belediyesindeymiş gibi gösterilerek…