CHP, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik linç girişiminde bulunulan Çubuk’taki olaylara ilişkin rapor hazırlayarak, İçişleri Bakanlığı aleyhinde de savcılığa suç duyurusunda bulundu. Raporla, “suçluyu kayırma ve yargıyı etkilemeye teşebbüs etme” suçlarının işlendiği belirtilerek, “Genel Başkanımıza yönelik gerçekleştirilen menfur linç girişimi hiçbir biçimde ‘protesto’ tanımlaması ile geçiştirilip küçümsenemez” denildi.

İçişleri Bakanlığı, CHP’nin hazırladığı Çubuk Raporu’na karşı “İddialara İlişkin Gerçekler” başlıklı bir rapor hazırlamıştı. Raporda yaşananlar anlatılırken, “saldırı/linç girişimi” ifadesi yerine “protesto olayları” denilmişti. Yaşananlardan Kılıçdaroğlu ve korumaları suçlanırken, olayın önceden “planlanan provokasyon” olmadığı savunulmuştu.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI ALEYHİNE SUÇ DUYURUSU: YARGIYI ETKİ ALTINA ALIYOR

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre CHP ve Grup Başkanvekili Engin Özkoç, bu rapor üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. CHP’nin avukatı Celal Çelik’in verdiği suç duyurusunda, raporu hazırlayanlar ve açıklayanlara yönelik “suçluyu kayırma”, “adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs”, “görevi kötüye kullanma” suçlaması yapıldı. Dilekçede, Çubuk’a bağlı Akkuzulu Mahallesi’nde düzenlenen asker cenaze törenine katılan Kılıçdaroğlu’na yönelik planlı ve örgütlü bir şekilde linç girişimi gerçekleştirildiği hatırlatıldı. Buna karşılık İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı raporla, Çubuk’taki linç girişiminin vehameti azaltılmaya, sıradan bir olay gibi gösterilmeye, olayın CHP ve liderinden kaynaklandığı anlamında algı oluşturulmaya ve yargı merciilerini etki altına alınmasına çalışıldığı ifade edildi.