Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Yasin Eneç'in 17 Aralık tarihinde gardiyanlar tarafından işkenceye uğradığı bildirildi. Kafasında kırıklar oluşan Eneç’i cezaevinde ziyaret eden İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu üyesi Destina Yıldız, yaşananları aktardı.

Eneç’in gardiyanlar tarafından saldırıya uğradıktan sonra süngerli odaya atıldığını aktaran Yıldız, burada 3 saat tutulduktan sonra durumunun kötüleşmesi üzerine hastaneye kaldırıldığını belirtti. Yıldız, Hastanede ise sağlık görevlilerinin, "Neden bu kadar geciktiniz?" diye sorduğunu belirtti. 

TEK KİŞİLİK HÜCREYE KONULDU

Hastanede Eneç’in yanında bulunan jandarmaların doktora, “Birlikte kaldığı hücre arkadaşıyla kavga etti” diye aktarımda bulunduğuna işaret eden Yıldız, doktorun darp raporu hazırladığını ancak bu darp raporunun Eneç’e verilmediği bilgisini paylaştı. Eneç’in saldırı sonrasında yürüyemediğini bu nedenle iki defa sedyeyle hastaneye götürüldüğünü belirten Yıldız, Eneç'in hastaneye götürüldükten sonra da tek kişilik hücreye konulduğunu söyledi. 

KANLI ELBİSELERLE GÖRÜŞTÜRÜLMEDİ

Eneç'in durumunun kötü olması nedeniyle eski oda arkadaşının yanına verildiğini aktaran Yıldız,  “Benimle görüşmeye gelmek istediği sırada darp edilirken üzerinde bulunan elbiselerle, kanlı elbiselerle gelmek istemiş. Ancak gardiyanların ‘seni bu şekilde avukat görüşüne çıkarmayız’ diyerek yeni elbiseler giymesini istemiş. Bu nedenle Yasin Eneç görüşmeye uzun bir süre gelmedi. Daha sonra sırf benle görüşmek için başka elbiseler giyip geldi” dedi.

İŞKENCE İZLERİ GÖRÜNÜR

Eneç’in görüşmeye geldiği sırada yürümekte zorlandığını gözlemlendiğini ifade eden Yıldız, “Konuşurken de zorlanıyordu. Nefes alıp verdiği sırada çok yoruluyordu. Saldırı nedeniyle alnına 8 dikiş atıldığını söyledi. Ayrıca bacağında da dikiş izlerinin olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra kaval kemiğinin ağrıdığını ve kırık oluşmuş olabileceğini, vücudun çeşitli yerlerinde morluklar olduğunu söyledi. Ayrıca gözaltı ve başında da morluklar vardı. Sol gözü çok kötü bir şekilde kanlanmaya başlamıştı” diye konuştu.

Eneç’in aktarımlarını paylaşan Yıldız, saldırıyı yapan kişinin baş memur olduğunu kaydetti. Saldırı yapan gardiyanların Eneç’e, “Senin ve senin gibilerin yaşamaya hakkı yok” dediğini paylaşan Yıldız, “Yasin Eneç can güvenliğinin olmadığını söyledi. Ayrıca bu cezaevinden sevk olmak istiyor. Bu hakkı karşılanmıyor. Yasin Eneç, ‘Sonunda ölüm de olsa ben buradan gitmek istiyorum’ dedi” diye konuştu.

TANIĞA ZORLA TUTANAK İMZALATMAK İSTENMİŞ

Yıldız, cezaevi idaresinin Eneç’in darp edilmesine tanıklık eden bir tutukluya zorla tutanak imzalatmak istediğini de paylaştı. Yıldız, “Saldırıyı gören bu kişi imzalamayı kabul etmemiş. Tutanak ile olanlar birbirinden farklı olduğu için tutuklu ‘vicdanım böyle bir şeyi kabul etmiyor’ dediğini aktardı. Bunun yanı sıra Eneç’in bu kişi ile şu anda hücrede kaldığını ve karantina bahanesiyle görüşe çıkarılmadığını ifade eden Yıldız, “Darp olayı ardından Eneç hakkında 4 tane disiplin soruşturması açılmış” dedi. 

DİLEKÇELERE EL KONULMUŞ

Yıldız, Eneç’in Adalet Bakanlığı’na, savcılık ve Meclis İnsan Hakları Komisyonu'na yazdığı dilekçelere de el konulduğu bilgisini verdiğini aktardı. Yıldız, Eneç’in anlatımları üzerinden ihbar sıfatıyla suç duyurusunda bulunacağını söyledi. (Mezopotamya Ajansı)