İki yerel gazete Macron'a rest çekti: Röportajı yayımlamıyoruzArtı Gerçek

Gazetelerden hazırladıkları metinleri Cumhurbaşkanlığı'nın onayına sunması istendi.


Fransa'da iki bölgesel gazete, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptıkları özel röportajı, Elysée Sarayı'ndan müdahale olduğu gerekçesiyle yayınlamama kararı aldı.

Macron, Avrupa Parlamentosu seçimlerine bir haftadan kısa bir süre kalan Fransa'daki bölgesel gazeteleri Elyée Sarayı'nda ağırlayarak özel bir röportaj verdi. Ancak gazetelerin hazırladıkları metinleri yayından önce onay için Cumhurbaşkanlığı'na sunmaları istendi.

Euronews'ten Fatih Yetim'in haberine göre, Elysée'nin talebini kabul etmeyen "La Voix du Nord" ve "Le Télégramme" adlı gazeteler röportajı yayınlamama kararı aldı.

Sosyal medyadan bir açıklama yapan, ülkenin önde gelen bölgesel gazetelerinden "La Voix du Nord"un genel yayın yönetmeni Patrick Jankielewicz, hazırladıkları haberin yayından önce cumhurbaşkanlığı çalışanları tarafından kontrol amaçlı okunmasını kabul edemeyeceklerini belirtti.

Jankielewicz ayrıca, seçimlere 5 gün kala yayınlanacak röportajın kampanyada dengeleri değiştireceğini ve diğer siyasi taraflara söz hakkı vermeleri gerekeceğini de vurguladı. (HABER MERKEZİ)

BAĞLANTILI HABERLER