ARTI GERÇEK- İklim krizinin farkında olanlar dünya genelinde eyleme geçiyor. Türkiye'de 'Sıfır Gelecek' çağrısıyla bir araya gelen aktivistler ülkenin ilk dijital eylemini gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

5'incisi yapılacak olan Kürsel İklim Grevi, koronavirüs salgını nedeniyle çevrimiçi ortama taşındı. Sıfır Gelecek Kampanyası, 'Bu evde iklim grevi var' çağrısı yaptı.

ÇEVRİMİÇİ PANKARTLARLA DİJİTAL ALANA

Gelecek İçin Cumalar (Fridays for Future) örgütlemesi ile gerçekleştirilecek iklim grevine 3 Nisan'da çıkılacak. Saat 16.00'da canlı yapılacak basın açıklamasıyla başlayan greve, dijital alanda aktivistler pankartlarıyla katılım gösterecek.

Greve destek vermek isteyenler ise gün boyu #BuEvdeİklimGreviVar, #DijitalİklimGrevi #SıfırGelecek etiketleri üzerinden paylaşım yapabilecek. Saat 22.00’da ise gün içinde Sıfır Gelecek sosyal medya hesaplarından yayınlanacak etiket üzerinden gündem kampanyası gerçekleştirilecek. Sosyal medyada yapılan greve sanatçılar da destek vererek, hesaplarından mini konserler verecek.

2019'DA SICAKLIK REKORU YAŞANDI

Türkiye'deki grevin yürütücüsü olan Sıfır Gelecek'ten yapılan açıklamada, koronavirüs salgınına gönderme yapılarak, "Bilim, bizi başka bir krizin beklediğini söylüyor" denildi.

Sıfır Gelecek, "Tüm dünyada kendi sağlığımız için ve birlikte yaşadığımız insanlara duyduğumuz sorumluluktan dolayı daha dikkatli olmamız gereken bir süreç yaşıyoruz. Her toplumsal felaket gibi bu felaketin de bize öğrettiği bir şey var. O da yaşamın ne kadar kıymetli ve vazgeçilemez olduğu. Bu durumda yapılabilecek şeyler ise bilime kulak vermek, durumun ciddiyetini kabul etmek,  önlemlerimizi artırmak ve dayanışma ortamlarını güçlendirmek. Gözümüzü kırpmadan yaşamlarımızı emanet ettiğimiz bilim, başka bir krizin yakın bir gelecekte bizi beklediğini söylüyor" ifadelerine yer verildi.

Dünyada geçtiğimiz yılın iklim gelişmelerine yer verilen açıklamada, "2019 bir yandan sıcaklık rekorlarının kırıldığı ve iklim felaketlerinin katlanarak arttığı, yangınların Amazonları ve Avustralya’yı esir aldığı bir yandan da buna tepkilerini gösteren gençlerin ve yetişkinlerin sokakları doldurduğu bir iklim yılı oldu" denilerek, grev çağrısı yapıldı.