Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Muharrem İnce'nin eski CHP Genel Başkanları Hikmet Çetin ve Murat Karayalçın ile yaptığı görüşmeyi yazdı. Selvi, İnce'nin eski CHP liderlerine Cumhurbaşkanlığı seçim gecesinde otel oldasında olmasının nedeninin parti genel merkezi talimatıyla yaptığını aktardı.

Selvi, İnce'nin "Bana, ‘ikinci tura kalırsan diğer partilerden de oy alacaksın. O nedenle partili kimliğin ön plana çıkmasın, CHP Genel Merkezi’nde açıklama yapma. Bir otelden izle’ denildi. Zaten ben de aday olunca parti rozetimi çıkarmıştım. Genel Merkez’in talebi üzerine seçimleri otelden izledim" sözlerini yazdı.

Selvi'nin Hürriyet'te yayımlanan bugünkü yazısının ilgili kısmı şöyle:

İNCE’YE BEŞ ÖNERİ

Hikmet Çetin ve Murat Karayalçın, görüşmede İnce’ye şu mesajları veriyorlar: 
1- Partiyle köprüleri atma. Partiyle ve genel başkanla köprüleri atacak ifadelerden kaçın. Perşembe günü yapacağın basın toplantısında partiyle ipleri koparacak beyanlarda bulunma. Tansiyonu düşür.
2- Masayı devirme. Masayı devirecek açıklamalar yapma. Masanın kurulu olması her zaman değerlendirilebilir.
3- Disipline sevk edilmeyi gerektirecek ifadelerden kaçın. 
4- Genel başkanlar ve parti yönetimleri geçicidir. Cumhuriyet Halk Partisi kalıcıdır. O nedenle partiyle bağlarını koparma.

5- Geçmişin olaylarına çok takılma. Geleceğe bak. Gelecekte de senin yerinin CHP olduğunu aklından çıkarma.
   Muharrem İnce’nin eski genel başkanların önerilerini dikkatle dinlediği ve Perşembe günü yapacağı basın toplantısında Kılıçdaroğlu’nu ve CHP’yi zan altında bırakacak ifadeler kullanmayacağını ifade ettiği öğrenildi. İnce’nin, “Seçim gecesi yaşananları anlatacağım” dediği ifade edildi. Muharrem İnce’nin görüşmede, “Önümüzdeki günlerde Türkiye’yi dolaşacağım. Gittiğim yerlerde Türkiye’nin geleceğine dair düşüncelerimi paylaşacağım” dediği öğrenildi.

MUHARREM İNCE O GECEYİ ANLATACAK

Muharrem İnce, Cumhurbaşkanlığı seçim gecesinde yaşananlarla ilgili olarak suçlanmıştı. Muharrem İnce o gece yaşananlardan dolayı özür dilemiş ancak o gece ortadan kaybolduğu hatta sarhoş olduğu yönündeki söylentilere sert tepki göstermişti. İnce, eski genel başkanlarla görüşmesinde bu konuyu da gündeme getirip “Perşembe günkü basın toplantısında o gece yaşananları anlatmak istiyorum. Ben seçimleri CHP Genel Merkezi’nde takip etmek istedim. Ancak bana, ‘ikinci tura kalırsan diğer partilerden de oy alacaksın. O nedenle partili kimliğin ön plana çıkmasın, CHP Genel Merkezi’nde açıklama yapma. Bir otelden izle’ denildi. Zaten ben de aday olunca parti rozetimi çıkarmıştım. Genel Merkez’in talebi üzerine seçimleri otelden izledim” dediği öğrenildi.
Hikmet Çetin ve Murat Karayalçın, misyonlarını yerine getirdiler. Tabanın, “CHP bölünmesin” mesajını hem Kılıçdaroğlu’na hem İnce’ye ilettiler. Bundan sonra sorumluluk Kılıçdaroğlu ve İnce’de...