Türkiye’de, hükümetin ilan ettiği "tam kapanma"daki kısıtlamalardan turistler muaf tutuluyor. Kıyı kentlerinde denize giren Türkiye vatandaşlarına ceza yazılırken turistler rahatlıkla denizi kullanabiliyor.

Yine gözde şehirlerden biri olan İstanbul’da da turistler kısıtlama olmaksızın dilediğine gezebiliyor. Ancak özellikle İngiltereden gelenTuristlerin Türkiye’yi tercih etmesinin bir nedeni daha ortaya çıktı. 

The Times’da yer alana bir habere göre; hükümetin kırmızı listede yer verdiği ülkelere giden İngiltere vatandaşları, geri dönüşte karantinaya girmemenin yolunu buldu. 

İngiltere, kırmızı listedeki yüksek riskli ülkere giden vatandaşlarının geri döndüklerinde havalimanı otellerinde karantinaya girmesini şart koşuyor. Ancak bu durumun önüne geçmek isteyen tur operatörleri, İngiliz turistlere kapılarını açan Türkiye’yi devreye soktu. Özellikle son dönemde Pakistan ve Hindistan’a giden İngilizler, karantina otellerine ödeyecekleri paradan daha ucuza Türkiye’de tatil yapmayı seçiyor.

KARANTİNADAN DAHA UCUZA GELİYOR

Türkiye’de 10 gün tatil yapan İngiltere vatandaşları, karantinadan kaçınarak ülkelerine bu şekilde dönüyor. Hatta bunu bir paket olarak öneren tur şirketlerinden Pakistan merkezli tur şirketlerinden Platinum Travel Services (PTS), Türkiye’de beş yıldızlı bir otelde 10 günlük tatilin uçak biletleriyle birlikte 1495 sterlin tuttuğunu belirterek, “Neden Türkiye’de 10 gün tatilin tadını çıkarmak varken, karantinadaki otele 1750 sterlin ödemek zorunda olasınız?” sloganını kullanıyor.

Yine Pakistan merkezli olarak İngiliz turistlere yönelik çalışan Vision Travels and Tours isimli tur şirketi ise “Endişelenmeyin, mutlu olun… Pakistan’dan İngilltere’ye dönerken Türkiye’de tatil yapabilirsiniz” ifadelerini kullanıyor. 

‘HİNDİSTAN MUTASYONUNU TÜRKİYE'DE YAYIYORLAR'

Konuyla ilgili CHP milletvekili Murat Emir’in görüşlerine de yer veren The Times, en önemli sorunun Hindistan ve Pakistan’dan Türkiye’ye ne kadar turist geldiğini belirlemek olduğunu söyledi. Emir, “Pakistan’dan gelen İngilizler, serbestçe dolaşarak Hindistan mutasyonunu burada yayıyorlar. Türkiye’nin diğer Avrupa ülkelerinin yaptığı gibi bu duruma karşı harekete geçerek kısıtlama getirmesi gerekiyor” dedi. (HABER MERKEZİ)