Sultan Eylem KELEŞ


ARTI GERÇEK-  "İşçiler açken Tuncay Özilhan’a huzur yok" diyen ücretsiz izindeki Migros depo işçileri, 29 Ocak Cuma günü Anadolu Grup Genel Müdürlüğü önüne gidecek. Peki, Tuncay Özilhan ve Anadolu Grubu neden Migros işçilerinin hedefinde? Tuncay Özilhan kimdir? Özilhan’ın Migros ile ilişkisi nedir? Anadolu Grubu bu ilişkinin neresinde yer alıyor? İşçiler mücbir sebepler nedeniyle mi ücretsiz izne çıkartıldı yoksa sendikal mücadelenin önüne geçmek için mi? Sırasıyla düğümün bağını çözüyoruz…

Tuncay Özilhan; eski TÜSİAD Başkanı, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı ve Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı… Özilhan, Forbes Türkiye’nin 2020 yılı için hazırladığı en zenginler listesinde, 91. sırada 475 milyon dolar servetiyle yer alıyor. Özilhan Ailesi’nin veliahtlarından İzzet Özilhan, eşi Yasemin Özilhan ile birlikte sürdükleri ultra lüks sosyete hayatıyla sık sık magazin bültenlerinde de yer alıyor.

Özilhan Ailesi’nin sahibi olduğu Anadolu Grubu, Türkiye’nin en büyük ve en zengin grupları sıralamasında ilk 10’da… Sadece Türkiye’de değil; Dünya’nın birçok noktasında yatırımları var. Pandemide çalışan sayısının arttığı nadir gruplardan bir tanesi ve toplam 57 bin 766 çalışanı bulunuyor. Grubun iş ortaklıkları haricinde bağlı ortaklığının bulunduğu, inşaattan bilişime ve alkole kadar 70 adet şirketi var. Kendi faaliyet raporlarına göre, 2020’nin ilk dokuz ayında toplam satışları %18.9 artışla 46.1 milyar TL’ye yükseldi ve yıllık kârları da %13.6 artışla 6.2 milyar TL oldu.


 

Anadolu Grubu’nun satış gelirlerinin %46’sını, sahibi olduğu 70 şirketten biri olan Migros sağlıyor, yani gelirlerinin neredeyse yarısını Migros oluşturuyor. Anadolu Grubu ile Migros arasında 2015 yılında ortaklık gerçekleşti ve bugün artık Migros Anadolu Grubu’nun başlıca operasyonları arasında yer alıyor. Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, aynı zamanda Migros’un da Yönetim Kurulu Başkanı.  

PANDEMİ KOŞULLARINDA NASIL VE NE KADAR BÜYÜDÜ?

Pandemi nedeniyle birçok şirketin iflas ettiği 2020 yılında ise Migros tarihinin ciro rekorunu kırdı, pandemiden etkilenmeyen neredeyse tek şirket oldu. Anadolu Grubu’nun kendi hazırladığı faaliyet raporunda, Migros’un sene boyunca kaydettiği güçlü satış performansıyla pandemiden olumsuz etkilenmedikleri ifade ediliyor.

- Migros satış gelirleri %22.8 arttı ve 21.1 milyar TL’ye yükseldi. Brüt kârı ise %18 oldu. 

- 2020’nin ilk 10 ayında Migros 155 yeni şube açtı. Bunlardan 15’i sadece İstanbul’da açıldı.

- Migros’a 268 bin TL yatırım yapıldı ve yatırımlar devam edecek. 

İŞÇİLER BİN 420 LİRAYA MAHKÛM EDİLDİ

Pandemiyi kâra, satış gelirine çeviren, pandemide büyüyen tek şirket olan Migros, artan tüketici talebine ek istihdamla yanıt verdiğini söylüyor ancak kazın ayağı öyle değil. Migros gelirlerinin artmasına, yeni şubeler açmasına, üretimi arttırmasına rağmen Kocaeli Şekerpınar Migros Deposu’nda çalışan 70’e yakın işçi aylardır ücretsiz izinde. Çoğunluğu da Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası (DGD-SEN) üyesi.

Salgın sebebiyle ücretsiz izin, ancak zarar eden, gelirin ve üretimin azaldığı şirketlerde uygulanması gerekirken, Migros yönetimi bu uygulamayı kötüye kullanıyor.

Anayasal bir hak olan sendikal örgütlenme ve faaliyet yürütme hakkını engellemek için yeni şubelerin açıldığı ve üretimin arttığı bir şirkette onlarca işçi ücretsiz izne gönderiliyor, üretimin dışında bırakılıyor. 

Son olarak, Migros ciroda rekor kırarken, Özilhan ailesi servetine servet katarken ücretsiz izindeki işçiler bin 420 TL ile geçimini sağlıyor.