Remzi BUDANCİR 


+GERÇEK- HDP'nin 31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimlerde kazandığı belediyelere kayyım atama süreci 11 Eylül 2016’da başladı. Bu süreçte HDP'li 65 belediyenin 48’sine kayyım atandı. Gözaltına alınan 72 belediye eş başkanından 20’si kadın 39'u tutuklandı. Kayyım yönetimindeki belediyeler de ise yolsuzluk ve usulsüzlük ile sürekli gündeme gelmeye devam ediyor. Belediyelerdeki yolsuzluk usulsüzlükler Sayıştay raporlarına da yansıdı.

USULSÜZLÜK, YOLSUZLUK VE ŞANTAJ

Kayyım yönetimindeki belediyelerdeki usulsüzlükler bunlarla sınırlı değil.  Özellikle kayyımlar tarafından batı illerinden getirilen daire başkanlarının uygulamaları da tartışma konusu. Bobbing, kurum içi sürgünler, işten atmalar  bu uygulamalardan sadece bazıları. Adı yolsuzluklara da karışan daire başkanları bu defa şantaj iddiası ile gündemde. Şantaj uygulaması ile gündemde olan kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Bircan.  İddiaya göre Bircan batı illerinden getirilen DBB Gençlik ve Spor Daire Başkanı Mehmet Kesen’e, “uygusuz görüntüler” üzerinden şantaj yaptı. Nisan ayı başında DBB Genel Sekreter Yardımcısı Bircan, gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi. 

Ercan Bircan

BELEDİYE AÇIKLAMASI

Ancak konuya ilişkin açıklama yapan kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi,  Ercan Bircan’ın tutuklanmasının şantaj iddiaları ile ilgili olmadığını ileri sürdü. Bircan’ın tutuklanması üzerine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi dün bir açıklama yaptı.  6 Nisan’da Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Bircan’ın gözaltına alındığı bilgisinin İl Emniyet Müdürlüğü’nce taraflarına tebliğ edildiğinin belirtildiği açıklamada, “Bunun üzerine Bircan Genel Sekreter Yardımcılığı görevinden el çektirilmiştir. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Ercan Bircan’ın çıkarıldığı mahkemece tutuklandığı bilgisini kurumumuza tebliğ etmesinin ardından da Devlet Memurları Kanununun 140’ıncı Maddesine istinaden görevinden uzaklaştırılmıştır” ifadelerine yer verildi. Belediye tarafından yapılan açıklamada ise Bircan’ın Daire Başkanının şikayeti üzerine değil, ayrıca yürütülen bir soruşturma kapsamında tutuklandığını iddia etti.

ŞANTAJ OLAYINDA AKP’LİLER DE VAR

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde daire başkanlarına uzanan bu soruşturma ile ilgili bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Soruşturma dosyasına yansıyan ifadelere göre, şantaj olayının bir tarafında AKP’liler de yer alıyor. İddiaya göre tutuklu olan Ercan Bircan, Gençlik ve Spor Daire Başkanı Mehmet Kesen'e şantaj yapması için bazı AKP’li isimlerle de anlaşmış.  Bircan’ın anlaştığı isim eski  AKP Gençlik Kolları Başkanı ve belediye personeli Ramazan Ekmedi olduğu iddia ediliyor.  Bircan’ın Daire Başkanı Mehmet Kesen’e şantaj yapması için eski Ekmedi’yi para teklifinde bulunduğu, Ekmedi’nin ise Kesen’i arayarak “Elimizde kasetlerin var” dediği bilgisi dosyaya yansıdı.  Bu girişim üzerine DBB Daire Başkanı  Kesen’in kendisine iletilen IBAN'a para gönderdiği tespit edildi. 

DAİRE BAŞKANI 33 ANTRENÖRÜ İŞTEN ATMIŞTI

Soruşturmada mağdur sıfatı bulunan Mehmet Kesen ismi ilk defa gündeme gelmiyor.  DBB Gençlik ve Spor Daire Başkanı Mehmet Kesen, Mart ayında Sümerpark’ta çeşitli branşlarda açılan kurslarda eğitim veren 33 antrenörün işine “Güvenlik soruşturması” gerekçesi son vermişti. İşten çıkardığı antrenörleri odasına çağıran Kesen, “Size belge verilmeyecek. Kendiniz kurslarınızı kapatacaksınız” dayatmasında bulunmuştu. 

DAİRE BAŞKANI CİMER’E ŞİKAYET EDİLDİ

Kesen tarafından hukuksuz bir şekilde işten çıkarılan antrenörler Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) şikayette bulundu. Bu kararın hukuksuz olduğunu dile getirdi. İşten çıkarılan CİMER’e yaptığı şikayet şöyle: “Temmuz 2021 tarihinden şubat 2022 tarihine kadar Halk Eğitim üzerinden Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Dairesi Başkanlığı bünyesinde voleybol antrenörlüğü yapmaktaydım. 1 Mart tarihinde Daire Başkanı Mehmet Kesen’in bilgisi dahilinde güvenlik soruşturması gerekçe gösterilerek derslerimizin kapatılması için tehdit ve baskı uygulandı. Kursumuzu kendi isteğimizle kapatmamız halinde başka kurumlarda kurs açabileceğimizi söylemelerine rağmen hiçbir kurumda kurs açamaz hale geldik.  Güvenlik gerekçesine bahis olan dosyam ekte yer almaktadır. 2 adet davada yargılandım ve suçsuz olduğum anlaşıldı, beraat ettim ve tazminat kazandım. Şuna Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde çalışmama engel hiçbir durumum bulunmamaktadır. Fakat buna rağmen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Daire Başkanlığının isimlerimizi Halk Eğitim Müdürlüklerine bildirmesinden dolayı hiçbir yerde ders açamıyorum. 18 aylık bir bebeğim var, kursumun kapatılması ve hiç bir yerde kurs açamamamdan dolayı maddi ve manevi olarak çok yıprandık. Halk Eğitim bünyesinde kurs başlangıcı yapılacağı zaman öncesinde güvenlik soruşturması yapılıyor ve benim soruşturmam yapıldıktan sonra kursumu başlattım ve 8 ay boyunca toplamda 3 adet kurs dönemi tamamladım. Daire Başkanlığı, eğitmenlere güvenlik soruşması ile ilgili bir yazılı belge sunamadı. Bunun yerine öğrenci yetersizliği gerekçesiyle kurslarımızı sonlandırdılar.”

Mehmet Kesen

Antrenörün CİMER’e yaptığı başvuruya Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Gençlik Ve Spor Hizmetleri Dairesi 21 Nisan’da cevap verdi. İşten attığı kişilerin sorumluluğunu üstlenmeyen kurum, Halk Eğitim Merkezini adres göstererek, “Kurs açma ve kapatma işlemleri, Halk Eğitim Müdürlükleri tarafından yapılmakta olup, konunun Dairemizle bir ilgisi bulunmamaktadır” dedi.

GÖREVİNE SON VERİLEN DAİRE BAŞKANI KOCAELİ’NE DÖNDÜ

İşçi kıyımını gerçekleştiren Gençlik ve Spor Daire Başkanı Mehmet Kesen hakkında tüm şikayetlere rağmen işlem yapılmadı. Ancak şantaj skandalının ardından Kesen önce izne ayrıldı. Ardından Kesen’in Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanlığı görevine son verildi. Sessiz bir şekilde istifa eden Kesen, Kocaeli’ndeki görevine geri döndü. Kesen'in Diyarbakır Valisi ve aynı zamanda belediye kayyımı olan Münir Karaloğlu'nun istifasını istemesi üzerine görevi bıraktığı iddia ediliyor.