'İşten çıkarmalara, mobbinge, düşük ücretlere artık yeter': Gazeteci Dayanışma Ağı kuruldu

03.05.2019 15:51    Güncelleme: 15.11.2019 05:09

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününde kuruluşunu ilan eden Gazeteci Dayanışma Ağı, 36 gazetecinin imzasıyla bir çağrı metni yayımladı.

İşten çıkarmalara, bitmek bilmeyen çalışma saatlerine, mobbinglere, baskı ve sansüre, tutuklamalara, güvencesizliğe, düşük ücretlere 'artık yeter' demek için bir araya gelen gazeteciler, Gazeteci Dayanışma Ağı'nı kurdu. 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününde kuruluşunu ilan eden Gazeteci Dayanışma Ağı, 36 gazetecinin imzasıyla bir çağrı metni yayımladı.

Gazeteci Dayanışma Ağı'nın çağrı metni şöyle: 

İşten çıkarmalara, bitmek bilmeyen çalışma saatlerine, mobbinglere, baskı ve sansüre, tutuklamalara, güvencesizliğe, düşük ücretlere, haklarımızın gasp edilmesine karşı biz gazeteciler ‘Artık Yeter!’ demek için bir araya geliyoruz.

Başta internet gazetecileri olmak üzere basın dünyasının emekçileri olan biz gazeteciler haklarımızdan yararlanamama, sözleşmesiz-güvencesiz çalışma, uzun iş saatlerine ve düşük ücretlere zorlanma, mobbinge ve iş hastalıklarına maruz kalma, hukuksuz davalarla gözaltına alınma ve tutuklanma  gibi sorunların yanı sıra meslek etiğinin ve gazeteciliğin evrensel değerlerinin giderek ayaklar altına alındığı bir iş ortamına da ayak uydurmaya mecbur bırakılıyoruz.

Sorunlarımız aynı ve biz çok kalabalığız. Yalnız olmadığımızı hissedelim, birbirimize omuz verelim, mesleğimize ve emeğimize sahip çıkalım istiyoruz.

Basın dünyasının farklı platformlarında emek veren ve mesleği, işi elinden alınarak işsizliğe itilen, ağır bir sömürüye ve güvencesizliğe maruz kalan, baskıya ve tehdide göğüs germek zorunda bırakılan gazeteciler olarak sorunlarımızı birlikte çözmeye çağırıyoruz. 

Çünkü, biz biliyoruz ki meslek ilkelerimiz doğrultusunda, özgürce, insanca ve hakkımız olanı alarak çalışmak hakkımızdır!

Gazeteci Dayanışma Ağı'nın çağrı metninde imzası olan gazeteciler şu isimlerden oluşuyor:

Ali Cem Aydın, Atakan Sönmez, Bağdaş Çetin, Batuhan Batan, Can Bursalı, Can Soyer, Caner Taşpınar, Cansu Pişkin, Deniz Işık, Denizcan Akar, Doğan Ergün, Doğukan Devrim İpek, Elif Akgül, Emre Caka, Fırat Yeşilçınar, Gökçer Tahincioğlu, Gökhan Çelik, Hilal Yağız, İzel Sezer, Kavel Alpaslan, Meriç Şenyüz, Mert Gümüş, Meryem Yıldırım, Metin Cihan, Nazlı Eda Piyade, Onur Dalar, Onur Öncü, Osman Fatih Köroğlu, Özgür Büyüktaş, Özgür Yılmaz, Rıfat Doğan, Selin Görgüner, Sercan Meriç, Sümeyra Kırca, Tuğba Özer, Yavuz Oğhan