Prof. Dr. Naci Görür’ü hedef alan Yeni Şafak Gazetesi yazarı İsmail Kılıçarslan'a tepki gösteren TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası,240`a yakın vatandaşımızın yaşamını yitirdiği ülkemizde bunun nedenlerini ve sorumlularını ortaya çıkma konusunda tek bir kelime edemeyenlerin, yurtsever bilim insanlarını hedefe koymaları kabul edilemez" dedi.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, Yeni Şafak Gazetesi yazarı İsmail Kılıçarslan'a tepki gösterdi.

'KABUL EDİLEMEZ BİR YAKLAŞIM'

Oda yapılan yazılı açıklamada “Acı sonuçlarıyla yaşadığımız İzmir Depremi ile ilgili olarak katıldığı bir TV programındaki bilimsel yaklaşım ve çözüm önerilerini içeren ifadelerini, amacından saptırarak, çarpıtarak yorumlayan Yeni Şafak Gazetesi yazarı İsmail Kılıçarslan’ın köşe yazasında, konuyu ‘inançlarımıza saldırı’ boyutuna indirgeyerek yanlış değerlendirilmesini ve değerli bilim insanımızı hedef göstermesini kabul edilemez bir yaklaşım olarak görüyor ve kınıyoruz” denildi.

Prof. Dr. Naci Görür’ün başta Marmara Denizi olmak üzere Türkiye’de deprem üretecek diri faylar üzerinde ciddi çalışmalar yürüttüğünü ve çözüm önerileriyle de toplumu ve karar vericileri bilgilendirip uyararak bilim insanı sorumluluğunu yerine getirdiğini belirten Jeoloji Mühendisleri Odası, şunları kaydetti:

“Bilinmektedir ki; deprem bir doğa olayıdır, doğa olaylarını önlemek mümkün değildir. Ancak doğa olaylarının yanlış uygulamalar sonucu insan eliyle birer afete dönüşmesini önlemek mümkündür ve bizim elimizdedir. Ocak 2020 tarihinden bu yana Elazığ’da, Malatya’da, Van’da, Bingöl’de, Manisa’da, İzmir’de yaşanan depremler ile Adana, Mersin, Antalya, Bursa, Rize, Artvin, Giresun ve Trabzon’da yaşanan sel baskınları ile Van’da yaşanan çığ düşmesi sonucu 240`a yakın vatandaşımızın yaşamını yitirdiği, 30 binin üstünde konutun hasar gördüğü, 15 milyar liranın üstünde maddi kayıpların yaşandığı ülkemizde, bunun nedenlerini ve sorumlularını ortaya çıkma konusunda tek bir kelime edemeyenlerin, yurtsever bilim insanlarını hedefe koymaları kabul edilemez.”

NE OLMUŞTU?

Prof. Dr. Naci Görür, İzmir depremine ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu bir televizyon programında, “Maalesef bizde kaynak sağlanamadığı için, teşvik edilmediği için araştırmaları yapamıyoruz. Deniz araştırmaları yapmak lazım körfezde sistematik bir şekilde. Devletin ve yerel yönetimin desteğiyle yapılmalı ancak şu an yeterli destek yok. ‘Deprem bilinmeyen bir şeydir, ne yapalım Allah’tan geldi’ diyebileceğimiz bir şey değil” ifadelerini kullanmıştı.

Yeni Şafak yazarı İsmail Kılıçaslan ise konuya ilişkin köşe yazısında değerlerine hakaret edildiğini savunarak şunları yazmıştı:

"Deprem de başımıza gelen diğer her şey gibi, ama her şey gibi Allah’tan gelir efendi. Deprem tam olarak “ne yapalım Allah’tan geldi” diyeceğimiz bir şeydir. Çünkü göklerin de yerin de sahibi Allah’tır bizim için. Bu, senin için böyle olmayabilir efendi. Lakin bunun senin için böyle olmaması üzerimizde tepinebileceğin anlamına gelmez.
Deprem Allah’tan gelir efendi. Doğum, ölüm, yürümek, yemek… Aklına ne gelirse Allah’tan gelir. “O’nun izni olmadan bir yaprak bile kımıldamaz’ efendi! Senin yapacağın araştırma, alacağın tedbir, bilip önleyeceğin deprem de Allah’tan gelir.

Sen buna böylece inanmıyorsun diye tepinemezsin inancımızın üzerinde. Yetsin bitsin artık bu hoyratlıklarınız, bu densizlikleriniz… Yetsin bitsin artık… Yetsin bitsin ki burada, birlikte bir arada yaşayacağımız “depremsiz bir alan” hayali kurabilelim. Aksi halde “fay hattı” derinleşecek."