Seda TAŞKIN


ARTI GERÇEK- CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Taliban’dan kaçıp Türkiye’ye sığınan Afganları Meclis gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına önerge veren Bulut, ABD ve NATO güçlerinin Afganistan'dan çekilmesi, Taliban güçlerinin ülkede kontrol ettiği alanları artırması nedeniyle Türkiye'nin, Suriyelilerden sonra Afgan mültecilerin de adresi olduğunu bildirdi.

İran yönetiminin Afgan mültecilere Türkiye’ye geçiş için destek verdiğini belirten Bulut, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı "Türkiye'de yıllara göre yakalanan göçmenlerle ilgili tabloda" 2014 yılında 12 bin 248, 2015 yılında 35 bin 921, 2016 yılında 31 bin 360, 2017 yılında 45 bin 259, 2018 yılında 100 bin 841, 2019 yılında 201 bin 437, 2020 yılında 50 bin 161, 2021’in ilk 6 ayında ise 25 bin 643 Afgan göçmenin yakalandığını kaydetti.

Bulut, “Kendi ülkemizde bu kadar işsiz varken, ekonomi bu kadar kötüyken, Suriyelilerin ardından ikinci bir göç dalgasını bu ülke kaldıramaz. Afganların sınırlarımızı geçtikten sonra nereye gittiklerini, iskân ve iaşelerinin nereden karşılandığını kimse bilmiyor. İktidar bu sorulara yanıt vermelidir” dedi.

CHP’li Bulut, Bakan Soylu’nun yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

- ABD Başkanı Biden başta olmak üzere batılı liderlerle görüşmede Taliban karşıtı savaşçıların alınacağına dair söz verildiği iddiası doğru mudur? Önergenin yanıtlandığı tarihe kadar kaç Afgan, Türkiye’ye giriş yapmıştır?

- Kaçak yollarla Türkiye’ye giriş yapan Afgan sayısı kaçtır? Bunlarla ilgili yapılan işlemler nelerdir?

- Afganların kaçı geri gönderme merkezinde tutulmaktadır? Bunlardan kaçı sınır dışı edilmiştir? Sınır dışı edilenler hangi ülkelere gönderilmiştir?

- Yasal yollarla kabul edilen Afgan göçmen var mıdır? Bunların sayısı kaçtır? Kaç Afgan’a oturma ve çalışma izni verilmiştir?

- ABD veya batılı ülkelere gönderilen Afgan var mıdır? Sayısı kaçtır?

- Yasal ve yasa dışı yoldan giriş yapan Afganların yaşları ve cinsiyetleri nedir?

- Afganların iskan ve iaşeleri ile ilgili bütçe nereden karşılanmaktadır?

- Göçmenlere yeteri kadar hukuki imkân sağlanmakta mıdır? Sosyal olarak nasıl geçinmektedirler? Sağlık ve eğitim hakkına erişimleri nasıl olmaktadır?

- Afganlar için yabancı ülkelerden alınan fon var mıdır? Varsa ne kadar fon alınmaktadır? 

- Şu ana kadar ülkemize gelen Suriyelilerden kaçının çalışma ve ikamet izni vardır? Suriyelilerin kaçı vatandaşlığa başvurmuştur? Kaçı vatandaşlığa alınmıştır?