HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, partisinin Diyarbakır il binası önünde bekleyen grubun linç girişiminde bulunduğunu belirterek, “Zafer işareti acılı annelere karşı değil, acılı annelerin bu acılarını kullanmaktan geri durmayan iktidara karşıdır” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, partisinin Diyarbakır İl Örgütü binasında “İş ve Aş Buluşmaları” programı çerçevesinde yapılan basın toplantısı sonrası il binası önünde bekleyenlerin hakaretine maruz kalması ve sonrasında yaşanan gelişmelere dair yazılı açıklama yaptı.
 
Katırcıoğlu, binadan ayrılırken “Diyarbakır Anneleri” adıyla protesto yapanlara karşı zafer işareti nedeniyle partisi ve şahsının iktidara yakın medya tarafından hedef alındığını belirterek, “Önce şunu hatırlatmak isterim. Kişiliğim ve siyasi duruşum her zaman demokrasiden, çoğulculuktan, ezilenlerden, ötekileştirilenlerden ve sesleri duyulmayanlardan yana olmuştur. ‘28 Şubat’ günlerinde başörtülü öğrencilerimizin ‘ikna odalarına’ sokuldukları günlerde, ben, içinden çıktığım mahallenin eleştirilerine rağmen, bu olayların mağdurlarıyla dayanışmış, onların haklarını savunmuş, yazılar yazmış ve konuşmalar yapmış biriyim. Şimdi de benzer biçimde bu ülkenin en geniş ötekileştirilmiş kesimleri olan, başta Kürtler ve Aleviler olmak üzere, bütün mağdurların haklarını savunmaya çalışıyorum. Anneler ve aileler konusuna gelince... Anne ve ailelerin taleplerini dile getirmeleri ve bunun için protesto eylemleri yapmaları elbette demokratik haklarıdır. Fakat eylemlerini, bu konuyla herhangi bir ilişkisi olmayan, kanunlar çerçevesinde de olması mümkün olmayan HDP’nin il binası önünde yapmaları sorunun çözülmesini sağlayacak bir tutum değildir. Doğru olan, bu eylemlerini TBMM’nin ya da devleti yöneten iktidar partisinin binalarının önünde yapmalarıdır. Çünkü bu sorun, devletin gücünü gerektiren ve bu nedenle de ancak devletin ve dolayısıyla iktidarın muhatap alınmasıyla çözüme kavuşturulabilecek bir sorundur” diye belirtti.
 
LİNÇ GİRİŞİMİ
 
Yaşananların barışçıl bir protesto eyleminden çok bir linç girişimi olduğunu ifade eden Katırcıoğlu, açıklamasının devamın şu ifadelere yer verdi:

“Diyarbakır il binamızın önünde kurulmuş çadır ve yapılan eylemler, aslında iktidarın marifetidir ve çocukları dağa gitmiş ya da iddia edildiği gibi kaçırılmış Kürt ailelerinin ve özellikle de annelerin samimi duygularını sömürerek, HDP ile PKK arasında bir bağ olduğu izlenimi ve algısını yaratmak için düzenlenmiştir. Sonuç olarak iktidar, iktidar olarak devam edebilmek için HDP’yi seçim denkleminden düşürmeye çalışmakta, bunun için de HDP’nin ‘terörle iltisaklı’ bir parti olduğu algısını yaratmaya çalışmaktadır. Kontrol ettiği muazzam medya gücüyle, kanun ve düzenlemelere aldırmaksızın bu algıyı yaratarak ülkedeki siyaseti biçimlemeye ve böylelikle kendisini yeniden iktidara getirecek koşulları hazırlamaya çalışmaktadır. Benim yaptığım işaret annelere değil, iktidarın doğrudan HDP’ye yönelik, HDP’yi suçluymuş gibi göstermeye yönelik bu politikasına karşı bir itiraz işaretiydi. Tekrar edeyim, yaptığım işaret acılı annelere karşı değil, acılı annelerin bu acılarını kullanmaktan geri durmayan iktidara karşıdır.”