Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından 2 Ocak'ta Boğaziçi Üniversitesi'ne Melih Bulu'nun “kayyım rektör” olarak atanması sonrası başlayan protestolar, Bulu'nun yerine Naci İnci’nin atanmasının ardından da sürüyor. Kayyım Rektör İnci’nin öğretim üyelerine dönük engellemeleri ise devam ediyor.

Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyesi olan Feyzi Erçin ve Seda Binbaşgil’in derslerinin açılmasını geçtiğimiz günlerde onaylanmamıştı. Bugün ise yine aynı bölümün yarı zamanlı öğretim üyesi, Özcan Vardar’ın “Film Dilinin Grameri: Film Kurgusu” adlı dersinin açılması onaylamadığı Rektör yardımcısı Fazıl Önder Sönmez’in imzalı bir notu ile Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı’na bildirildi.

2013 yılından beri Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nde ders veren Vardar’ın dersinin kapatılma gerekçesi, diğer öğretim üyelerine olduğu gibi ‘formel eğitim almamış olması’ idi.

Kayyım rektör Naci İnci, daha önce Özcan Vardar’ın kampüse girişine engel olmaya çalışmış, dersleri devam ederken akademik personel kimlik kartının iptal edilmesine neden olmuştu. Vardar, 9 Nisan 2021’de kampüse girmeye çalışmıştı. Kampüse alınmayan Vardar, o günden sonra kampüse ‘misafir’ olarak girmek zorunda kalmıştı.