Güney Lübnan'da bulunan bir petrol tesisinde bulunan benzin depolama tankında yangın çıktı. Lübnan ordusu çevrede yaşayanların tahliyesine başladıklarını kaydetti.

Ülkenin güneyindeki Zahrani Petrol Tesisleri'nde sabah saatlerinde yangın çıktı. Lübnan merkezli Al Jadeed televizyonunun haberine göre yangının yanı sıra patlamaya benzer bir sesin duyulduğunu aktardı. El Cezire'ye konuşan Lübnan ordusundan bir sözcü de tankın kanserojen bir madde olan benzen dolu olduğunu söyledi: "Yangın söndürmeye çalışırken bölgede yaşayanları tahliye etmeye çalışıyoruz. Önceliğimiz şu an için yangının diğer tanklara ulaşmasını önlemek."ENERJİ KRİZİ VAR

Lübnan uzun bir süredir petrol kriziyle boğuşuyor. Yakıtlara ulaşım oldukça zor olduğu gibi dolaylı olarak enerji krizi de yaşanıyor. Eylül sonlarında ülkeye demirleyen bir gemi, Zahrani tesisine 16 bin ton Irak yakıtını getirmişti. Bu, Bağdat ve Beyrut arasındaki takas anlaşmasının ilk sevkiyatıydı. Ülkedeki önemli siyasi ve askeri güçlerden Hizbullah da İran petrolünü Suriye üzerinden Lübnan'a getirmişti.

Mart ayında dönemin Lübnan Başbakanı Hasan Diab ise uzmanların Zahrani tesisinde tehlikeli madde bulduğunu söylemişti.