Ordu Çevre Derneği’nin (ORÇEV) kentteki Melet Irmağı ile Turnasuyu Irmağı arasında deniz dolgusu ve kıyı düzenleme projesine karşı açtığı davada, mahkemenin görevlendirdiği bilirkişi heyeti “ÇED gerekli değildir” kararını uygun bulmadı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Altınordu ilçesinin Cumhuriyet, Gülyalı ilçesinin Turnasuyu Mahallelerini kapsayan Melet Irmağı ile Turnasuyu Irmakları arasında yapmayı planladığı, deniz dolgusu ve kıyı düzenleme, yürüyüş ve bisiklet yolu adıyla hazırladığı proje için Ordu Valiliği tarafından “ÇED Gerekli değildir”  kararı verilmişti. Ordu Çevre Derneği, proje ile denize zarar verileceği, ekolojik korumanın olmadığını belirterek “ÇED gerekli değildir” kararının bozulması için Ordu 2. İdare Mahkemesi’ne dava açmıştı. Mahkemenin görevlendirdiği Bilirkişi Heyeti proje alanında yaptığı inceleme sonrası hazırladığı raporu mahkemeye sundu. Rapor, “ÇED gerekli değildir” kararının uygun olmadığı yönünde oldu.

‘KAMU YARARI OLMADIĞI BİLİM İNSANLARININ GÖRÜŞÜYLE DE KANITLANDI’

Ordu Çevre Derneği yönetim kurulu adına yapılan açıklamada Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı projenin kamu yararına da olmadığı vurgulanarak, “Ordu Büyükşehir Belediyesi rıhtım ile Turnasuyu Irmağı arasındaki alanda deniz dolgusu ve kıyı düzenlemesi adı altında kamu yararı olmayan parça parça projeler yaparak denizi yok ederek halkın denize ulaşımını ortadan kaldırıyor. OBB’nin deniz dolgusu ve kıyı düzenleme projelerine açtığımız davaları kazandık. Melet Irmağı ile Turnasuyu Irmağı arasındaki yeni projenin de diğerlerinde olduğu gibi halkın denize ulaşımını engelleyen, denize zarar veren proje olduğunu belirterek alınan “ÇED gerekli değildir” kararına karşı dava açtık. Mahkemenin görevlendirdiği bilirkişi heyeti yerinde yaptıkları incelemenin raporunu mahkemeye ilettiler. Hazırlanan rapor haklılığımızı bilim insanları görüşüyle de kanıtlandı" denildi.

‘MAHKEMENİN RAPORU DİKKATE ALACAĞINI UMUYORUZ’

Kıyı dolgularıyla ilgili kazandıkları iki dava olduğunu ve Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin bu kararlara uymadığı vurgulanan açıklamada, “Şimdi sıra mahkemede. Mahkeme gün verecek ve duruşmalı mahkeme olacak. Mahkemenin bilirkişi heyeti raporunu dikkate alarak karar vereceğini umuyoruz. Son karar mahkemenin. Deniz dolgusu ve kıyı dolgularıyla ilgili kazandığımız ancak Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin uymadığı diğer davalar lehimize sonuçlandığı için aynı özellikte olan bu davanın da lehimize sonuçlanacağına inanıyoruz" diye belirtildi. (MA)