MAK Araştırma Genel Müdürü Mehmet Ali Kulat, yerel seçime ilişkin öngörülerini açıkladı. RS FM'de yayınlanan Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programına konuk olan Kulat, Ankara için "Her fark kapanabilir ama şu anda matematiksel veriler açısından baktığımızda Mansur Yavaş'ın 3 puan önde çıktığını görüyoruz. Kararsızlar dağıtılınca bu 4-5 puanı bulabilir" dedi.

Sputnik'in aktardığına göre, Mansur Yavaş hakkında iktidar ve iktidara yakın medya tarafından sürdürülen 'sahte senet' kampanyasına da değinen Kulat, Cumhurbaşkanı'nın "Mansur Yavaş, seçimlere girebilse dahi, seçimden sonra bunun bedelini kendisi ödeyeceği gibi bedelini Ankaralılara da ödetme durumuna düşürür" sözlerini de yorumladı.

'BU SEÇİM TÜRK SİYASETİNE EKREM İMAMOĞLU'NU KAZANDIRDI'

"Seçilme hakkını bize hukuk tanıyor. Böyle sert bir dil kullanmak yerine doğru olan seçimi projeler üzerinden yürütmek" diyen Kulat, "Seçilen kişi başarılı olursa devam eder başarısız olursa biz daha sora bir başkasını tercih ederiz" ifadelerini kullandı.
Sahadaki araştırmalarından vatandaşın siyasetteki sert dilden çok hoşlanmadığı sonucunu aldıklarını belirten Kulat, "Siyasi partiler olabildiği kadar kendi saflarını sıklaştırmaya çalışıyorlar. Konuyu genel seçim havasında geçirmek daha işlerine geliyor" dedi.

Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu'nun iddialı olduğu İstanbul'daki yarışa Yıldırım'ın yaklaşık 15 puan önde başladığını söyleyen Kulat, "Bu seçimin daha sonraki yıllardaki en önemli yansıması Türk siyasetine Ekrem İmamoğlu'nu kazandırması oldu. İmamoğlu farkı 5 puana kadar düşürdü. Bu büyük bir başarı" dedi.

'ERDOĞAN'IN SÖZLERİ HDP'Lİ SEÇMENİ UZAKLAŞTIRIYOR'

Erdoğan'ın Kürtlerle ilgili kullandığı ağır ifadelerin HDP'li seçmeni AKP'nin içinde olduğu ittifaktan uzaklaştırdığını belirten MAK Araştırma Genel Müdürü, ekonominin de önemli düzeyde belirleyici olduğunu şu sözlerle anlattı: "Eskiden bu yana ekonomi hep seçmenin oyunda etkilidir. Ama bu kez çok fazla derecede dokunan bir kriz yaşanıyor. İlk defa tencereye ciddi bir dokunma söz konusu olmaya başladı. Vatandaş kendisine düşeni çok fazla yapamadığını düşünerek iktidara bir ders verme havası içerisinde hareket ediyor. Düşen trend ağırlıklı olarak AK Parti'den düşüyor".

Kulat, Cumhur İttifakı'nın genel oyuna ilişkin de yorum yaptı. Cumhur İttifakı'nı oluşturan AKP ve MHP'nin yüzde 60'a varan oyunun düşüşte olduğunu kaydeden Kulat, "Cumhur İttifakı'nın toplam oyu yüzde 48 seviyesine kadar düştü" dedi. (Kaynak: Sputnik)