Ücretsiz maske dağıtımında yaşanan kaosun çözümü için açıklanan yeni karar göre kamu kurumu çalışanları ile bir iş yerinde SGK'lı çalışanlar eczaneden maske alamayacak.

İstanbul Eczacı Odası'ndan yapılan açıklamaya göre SGK'lı olarak çalışanlar maskelerini iş yerlerinden temin edecek.

ÇALIŞMAYAN VE EVDEN ÇALIŞANLARIN MASKEYE NASIL ULAŞACAĞI BİLİNMEZLİĞİNİ KORUYOR  

Çalışmayan, işten çıkarılan ve evden çalışanlar için bir bilginin paylaşılmadığı açıklamada bu gruplarda bulunan kişilerin maskeye nasıl ulaşacağı hala bilinmezliğini koruyor:

"Eczanelerimizden ücretsiz maske dağıtımı esnasında yaşadığımız yoğunluğun azaltılması yönünde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) ile yaptığımız görüşmeler sonucunda yeni düzenlemeler yapılmıştır. 

Buna göre; kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar ile herhangi bir iş yerinde SGK'lı olarak çalışan vatandaşlarımız, eczanelerden dağıtılan ücretsiz maske sisteminden faydalanamayacaktır. Bu vatandaşlarımız, maskelerini çalıştıkları kurum ve işyerlerinden temin edeceklerdir. Bu vatandaşlarımızın eczanelerden ücretsiz maske talebinde bulunmamaları önemle rica olunur."

DMO MASKEYİ İŞ YERLERİNE DAĞITMAYACAK TALEP EDEN İŞ ERLERİNE VERECEK

Habertürk TV'den mehmet Akif Ersoy'un sorularını yanıtlayan İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, açıklamasıyla kaosun çözüleceğine daha da derinleşeceğine ilişkin sinyaller verdi:

"Uygulamada şöyle bir değişiklik oldu. Kamu kurumlarında çalışan ya da bir iş yerinde SGK’lı çalışan vatandaşlarımızın maskelerini, çalıştıkları kurumlar/ iş yerleri temin edecek. Kurumlar ve iş yerleri maskeleri Devlet Malzeme Ofisi’nden (DMO) temin edecek. Herke çalıştırdığı personele maskesini dağıtmak zorunda kalacak.Ancak DMO maskeyi talep eden iş yerlerine verecek.

Uygulamadan kamu kurumu ya da SGK’lı çalışanların 20 yaş üstü çocukları, 65 yaş altı anne-babaları, çalışmayan eşleri, eczanelerden ücretsiz maske alabilecek. Kaba bir hesapla 6 milyon kişi maske almaya devam edecek." (HABER MERKEZİ)