'MHP'liyim, 31 Mart’ta Binali’ye verdim ama bu seçimde İmamoğlu’na oy vereceğim'Artı Gerçek

İstanbul’un en kalabalık ilçelerinden biri olan Küçükçekmece’de 23 Haziran’a az bir süre kala, gelecek belirsizliği en önemli sorunlardan biri.


Rıfat DOĞAN 

ARTI GERÇEK- 23 Haziran seçimlerine kısa bir süre kala İstanbul’un kalabalık ilçelerinden biri olan Küçükçekmece’de genç seçmenler, gelecek belirsizliğinden oldukça kaygılı.  

Küçükçekmece’de 770 bin 317 nüfusu ve 21 mahallesiyle İstanbul’un en kabalık ilçelerinden biri. İlçede ağırlıklı olarak Karadenizliler Kürtler, Trakyalılar ve göçmenler yaşıyor. 

2014 yerel seçiminde Küçükçekmece’de toplam seçmen 518 bin 576 iken, kullanılan oy 461 bin 203 oldu. AKP bu seçimde 186 bin 707 oy ve yüzde 42.09 ile birinci parti olurken, CHP 175 bin 852 oy ve yüzde 39.64’te kaldı. 

CHP 2014’E GÖRE OYUNU 47 BİN ARTIRDI

İki parti arasındaki oy farkı 10 bin 855 olarak gerçekleşti. 

31 Mart seçimlerinde ise farklı bir sonuç ortaya çıktı. 539 bin 925 seçmenin olduğu ilçede kullanılan oy 452 bin 324 oldu. CHP, oyunu artırarak 223 bin 834’e çıkarırken yüzde 50.97 ile belediye seçimlerini kazandı. Bir önceki seçimde birinci olan AKP ise 198 bin 564 oy ve yüzde 45.22 oyla ikinci parti oldu. 

İKİ PARTİ ARASINDA 25 BİN OY FARKI VAR

CHP, 2014 yılında yapılan seçimlere göre oyunu 47 bin 982 ve yüzde 11.33 artırdı. AKP ise oylarını sadece 11 bin 857 düzeyinde ve yüzde 3 oranında artırabildi. 31 Mart seçimlerinde İki parti arasındaki oy farkı 25 bin 270 olarak gerçekleşti.

İstanbul’un kalabalık ilçelerinden biri olması nedeniyle seçim sonuçları açısından kritik öneme sahip Küçükçekmece’de seçmen Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım ile Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu arasındaki yarışta kimi destekliyor? YSK kararına nasıl bakıyor? Artı Gerçek Küçükçekmece’de yaşayan seçmenlerle 23 Haziran seçimlerini konuştu.

EMEKLİ YURTTAŞ: KAZANAN YİNE KAZANACAK

Metrobüs durağına geçiş noktasında bulunan bir parkta sıcak nedeniyle ağaç gölgesi altında dinlenen emekli yurttaşla konuşuyoruz, ilk sözü İmamoğlu’nun kazanacağı yönündeki öngörüsü oluyor: “Bana göre kazanan yine kazanacak.” 

“GEÇEN YIL 50 TL’YE ALDIĞIM NEVALE BU YIL 100 TL’NİN ÜZERİNDE”

Her emeklinin yaşadığı geçim sıkıntısı onun da gündeminde.“Geçen yıl 50 TL’ye marketten veya pazardan aldığım nevale bu yıl 100 TL’nin de üzerinde” sözleriyle ekonomik krizin kendisini nasıl etkilediğini anlatıyor. Krizin etkisini anlatırken “Türkiye uçuruma doğru gidiyor. Sonumuz iyi değil. Yazık günah değil mi bize? Ben hiç öyle aşağıya düştüğümüzü, bu seviyeye kadar indiğimizi görmedim” diyor.  

“YSK’YI HÜKÜMET KONTROL EDİYOR"

YSK kararını eleştiriyor ve bu konuda iktidarın sorumluluğuna işaret ediyor: “İstanbul’u rantı için vermezler yine bir dalkavukluk yaparlar. YSK bana mı bağlı? Baştakiler onu yönetiyor ve kontrol ediyor. Ee ben mi kontrol edeceğim. Senin kontrol etmen lazım.”  

PONTUSÇU İFADESİ KARADENİZLİ YURTTAŞI KIZDIRDI  

İmamoğlu’na dönük son zamanlarda kullanılan ifadelere de oldukça kızgın. “Pontusçu ne demek? Cumhurbaşkanı nereli? Karadenizli. Cumhurbaşkanı da mı öyle o zaman” ifadelerini kullanan emekli yurttaş, “Ben de Karadenizliyim. Böyle denmez insanlara. Bu insanları bu şekilde kötülemek olmaz. Hepimiz bu ülkenin vatandaşıyız. Aynı bayrak altında yaşıyoruz. Ona kötü dediğinde asıl sen kötü oluyorsun” sözleriyle yapılanları doğru bulmadığını kaydediyor.  

GENÇ İŞÇİNİN KAFASI KARIŞIK 

İşe gitmek için bekleyen genç bir işçinin yanına uğruyoruz. “Ben ilk kez İmamoğlu’na oy verdim ancak bu seçimde benim de kafam karışık, halen bir karar verebilmiş değilim” diyor ve öngörüsünü paylaşıyor: “Sonuç farklı olacak gibi. Binali Yıldırım kazanabilir. Önde görünüyor. Ne kadar fark olur bilemem tabi.” 

AKP’DEN FARKLI SESLER ÇIKIYOR, ANLAYAMIYORUM

Yıldırım’ın kazanacağını öngörse de “illa ki bir değişim gerekiyor” sözleriyle seçimde İmamoğlu’nu işaret ediyor.  

AKP içinde de farklı sesler çıktığını ve ne dediklerini bazen  kendisinin de anlayamadığını belirten işçi Süleyman Soylu’yu seçim çalışması yaptığı için eleştiriyor: “Örneğin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, daha fazla görünüyor ve konuşuyor. Soylu pazar dolaşıyor, meyve hali dolaşıyor. Bu İçişleri Bakanı’nın görevi mi? Ne işi var oralarda.”

“İNSANLAR ETNİK KİMLİĞE GÖRE AYRIŞTIRILMAMALI”

Son sözleri ise İmamoğlu’na dönük kullanılan ifadeler hakkında oluyor ve şöyle diyor: “İnsanların etnik kimliklerine göre ayrıştırılmaması lazım. Ben bunu yanlış buluyorum. Yapılmaması lazım.” 

İMAMOĞLU BİZE UMUT OLDU

Parkta arkadaşıyla oturan ve bir yıldır mezun olmasına rağmen işsiz olan genç İmamoğlu’na oy vereceğini belirterek bunun nedenini de şöyle özetliyor:

“Yok olup giden hayallerimize umut oldu. Muharrem İnce erken pes etti ancak İmamoğlu halen mücadele ediyor.”

“GELECEĞİMİZ VE NE OLACAĞIMIZ BELLİ DEĞİL”

İşsiz genç hatta çevresini İmamoğlu’na oy vermesi için örgütlemeye de çalışıyormuş. 

Gencin geleceğe dair sözleri ise gençliğin durumu özetliyor: “Üniversiteyi bitireli bir yıl oldu ancak halen işsizim. Geleceğimiz belli değil. Ne olacağımız belli değil.” 

“BAHÇELİ FARKLI, BİNALİ FARKLI KONUŞUYOR”

Konuştukça sohbet arasında MHP’li, milliyetçi biri olduğunu da vurgulayan genç, Cumhur İttifakı’nda söylem birliği olmadığın dikkat çekiyor: 31 Mart’ta Binali Yıldırım’a oy verdim. Ancak bakıyorsunuz MHP lideri Devlet Bahçeli “Kürdistan ve Lazistan diye bir yok” diyor, Yıldırım ise “Kürdistan” diyor. Olmaz böyle bir şey.” 

“EN KRAL AKP’Lİ BİLE OYLARIN ÇALINDIĞINA İNANMIYOR”

YSK’nın iptal kararına inanmadığını belirten işsiz genç, “Şunu da söyleyim en kral AKP’liler bile oyların çalındığına inanmıyor” diyor.  

“ERDOĞANCIYIM AMA İMAMOĞLU KAZANSIN”

Tek başına serinleyen ve gününü doldurmasına rağmen yaşa takıldığı için emekli olamayan yurttaş ise “Ben bir şeylerin değişeceğine inanmıyorum o yüzden sandığa gidip oy kullanmayacağım” diyor. 

Kendisini fanatik bir “Recep Tayyip Erdoğancı” olarak tanımlasa da bu kez İmamoğlu’nun kazanmasını istediğini belirtiyor. 

SEÇİMLERDEN BİR BEKLENTİM YOK

O da gelecek belirsizliğine dikkat çekiyor:

“Türkiye çok kötüye gidiyor. Durumumuz çok kötü. Ne olacağını bilmiyoruz o yüzden seçimlerden bir beklentim yok.” 

“BİR ŞEYLERİN DEĞİŞMESİ İÇİN İMAMOĞLU’NA OY VERECEĞİM”

Üniversiteye hazırlanan başka bir genç ise bir şeylerin değişmesi için İmamoğlu’na oy vereceğini söylüyor. “Benim uzak akrabalarım AKP’li, hatta içlerinde milletvekili olanlar var ama bazıları eskiden AKP’liyken şimdi muhalif olmaya başladılar” diyor. 

Babası da altı yıl öncesine kadar AKP’li olan genç, onun da şimdi İmamoğlu’na oy vereceğini belirterek, insanlardaki bu siyasi fikir değişikliğini şuna bağlıyor: “Ben insanların artık giderek bilinçlendiğini görüyorum, bunun da etkisi var.” 

BAĞLANTILI HABERLER