31 Mart 2019'da yapılacak olan yerel seçimlerde 'Cumhur İttifakı'nda olan MHP ve AKP'nin belediye başkan adaylarında ve belediye meclislerinde farklı planlarının olduğu ileri sürüldü. AKP’de, ittifak görüşmelerinde MHP’nin İstanbul, Ankara ve İzmir’e karşılık seçimde destek istediği 6 il ile ilgili olarak farklı hesap yapılıyor. AKP’nin bu illerde aday çıkarmayıp MHP’nin adayını desteklese bile il barajı nedeniyle belediye meclislerinde çoğunluğun AKP’de olacağı belirtilerek, “24 Haziran seçimlerinde bu illerde AKP birinci sırada çıktı. Belediye başkanı MHP’li bile olsa belediye meclislerinde çoğunluk bizim partide olacak. Dolayısıyla belediyeleri yine biz yöneteceğiz” değerlendirmesi yapılıyor.

Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın haberine göre, MHP’nin aday çıkarmaması nedeniyle Ankara ve İstanbul’da seçimi çok rahat kazanabileceği hesabını yapan AKP’de, Adana, Mersin, Osmaniye, Isparta ve Manisa’da aday çıkarılmamasının sonuçları da analiz edilmeye çalışılıyor. MHP’nin, 2014 seçimlerinde kazandığı bu 5 ili yeniden almak için AKP’nin desteğini istediği biliniyor.

Ancak bu illerde AKP’nin son seçimlerde 1. parti çıkmasına karşın aday çıkarmama yönünde bir karar vermesinin teşkilat ve seçmende yansımasının nasıl olacağı da değerlendiriliyor. Parti kulislerinde, teşkilatlar ve seçmene olumsuz yansımanın ise “Aday çıkarmayarak MHP’ye destek versek ve belediye başkanı MHP’li bile olsa belediye meclislerinde partimizin çoğunluğu olacak, dolayısıyla belediyeyi yine biz yönetiriz” söylemiyle aşılabileceği belirtiliyor.

BİRİNCİ PARTİ AVANTAJLI

Yasaya göre seçim yapılmayan büyükşehir belediye meclisleri, ilçe meclislerinden gelen üyelerden oluşuyor. Her parti, büyükşehir belediye meclisi için kontenjan adayı gösteriyor. Kontenjan adayı gösterilen bu seçim çevrelerinde geçerli oyların en çoğunu almış olan siyasi partinin kontenjan adayları belediye meclis üyeliğini kazanmış oluyor. İlçe belediye başkanları, büyükşehir belediye meclisinin doğal üyesi oluyor.

Bu hükümlere göre MHP’nin ittifak yapılan birçok ilde belediye meclis seçiminde barajın altında kalarak ya hiç meclis üyesi çıkaramayacağı ya da az sayıda üyeye sahip olacağı belirtiliyor. MHP’li meclis üye adaylarının AKP’nin belediye meclis üye listesinden gösterilse bile sayının Meclis çoğunluğunu almaya yetmeyeceğine dikkat çekiliyor. Bu durumda MHP’li belediye başkanının AKP’ye rağmen tek başına karar alamayacağı, AKP’nin çoğunlukta olacağı belediye meclisiyle uyumlu çalışmak zorunda olacağı görüşü dile getiriliyor. (POLİTİKA SERVİSİ)